Deprem etkisi altında aynı zeminlerde fore kazık mesafe değişiminin kazık çap, boy ve radye temele etkisi üzerine bir inceleme
A review on the impact of bored pile distance change on the foundation of pile diameter, length and raft foundation in the same soil under earthquake effect
- Tez No: 791727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Doğa kaynaklı afetler tüm canlılar için büyük tehdit oluşturmaktadır. Yeni teknolojik gelişmeler canlıların deprem etkilerini en aza indirmek için büyük avantaj sağlamaktadır. Nüfus artışı ve insanoğlunun ihtiyaçları sebebiyle yüksek katlı yapılara yönelim olmuştur. Bu nedenle kullanılan kazıklı temel sisteminin yapıya sağladığı katkı, yapıya etkiyen üstyapı yüklerini kazıklı temel vasıtasıyla zemine aktarılmasıdır. Aynı zamanda yapının oturmasını azaltmak ve temelin farklı oturmasını minimum seviyeye indirmektir. Fore kazık sistemi ile oluşturulan temellerin amacı, zemin taşıma gücünün düşük olduğu yerlerde yapıya etkiyen yükleri daha sağlam ve mukavemeti yüksek zeminlere iletmesidir. Çalışmada tasarlanan yapı konut amaçlı olup her daire 140 m2, 3+1 ve her katta 4 daire olacak şekilde planlanmıştır. Tasarlanan yapı Bodrum+7 kat olup toplamda 8 kattan oluşmaktadır. Yapının temel sistemini kazıklı radye temel olarak tasarlanıp çözümü yapılmıştır. Yapının statik ve fore kazık hesaplamaları 2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne (TBDY-2018) göre lisanslı ideCAD Statik (Ver. 10.92) programı kullanarak yapılmıştır. Yapının kazıklı temel sistemini, kazık aralıkları 2 m, 3 m, 4 m olacak şekilde statik hesaplamaları yapılarak incelenmiştir. Kazık çapları 130 cm sabit tutularak, 2 m aralıklı kazık sisteminde kazık boyu 16 m kazık adedi 162, 3 m aralıklı kazık sisteminde kazık boyu 25 m kazık adedi 72, 4 m aralıklı kazık sisteminde kazık boyu 33 m kazık adedi 45 olarak her farklı mesafe için analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kazıkların radye temelin oturmasını azalttığı görülmektedir. Kazıklı radye temellerin birlikte çalışması ile yapıya etkiyen üstyapı yükleri, rijitliklerine göre kullanılan kazık grubu ve radye temel arasında paylaşım olduğu görülmektedir. Fore kazıklı temellerde, kazık aralık mesafesi değiştirildiğinde kazıkların çap ve boyunda değişimler olduğu görülmüştür. Kazıkların aralık mesafesi arttırıldığında kazık çapları ve boylarının arttığı anlaşılmıştır. Analizler sonucunda mesafe değişiminin artışına bağlı olarak ya kazık çapını ya da kazık boyunun arttırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Diğer bir çözüm ise kazık mesafe değişiminin artışına bağlı olarak aynı anda kazık çap ve boyunun birlikte arttırılması gerektiği bilgisine de varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters caused by nature pose a great threat to all living thingsNatural disasters constitute to great risks to all living. New technological developments provide a great advantage to minimize the earthquake effects of living things. Due to population growth and the needs of mankind, there has been a trend towards high-rise buildings. Therefore, the contribution of the piled foundation system used to the structure is to transfer the superstructure loads that affected the structure to the ground through the piled foundation. It is alsa to reduce the seating of the structure and minimize the different fit of the foundation. The purpose of the foundations created with the fore pile system is to transmit the loads that influence the structure to more solid and high strength floors where the ground carrying power is low. The building designed in the study is for residential purposes and each apartment is planned to be 140 m2, 3+1 and 4 apartments on each floor. The designed building is basement+7 floors and consists of 8 floors in total. The foundation system of the structure is basically solutiond to the piled raft. Static and bored pile calculations of the building were made using the licensed ideCAD Static (Ver. 10.92) program ing accordance with the Turkish Building Earthquake Regulation (2018) which entered into force in 2019. The piled foundation system of the structure was examined by making static calculations with pile ranges of 2 m, 3m, 4 m. By keeping the pile diameters constant at 130 cm, the length of the pile in the 2 m spaced pile system was 16 m pile 162, in the 3 m spaced pile system the stake length was 25 m pile 72, in the 4 m spaced pile system the stake length was 33 m pile 45. As a result of the analysis, it is seen that the piles reduce the sitting of the raft foundation. It seen that there is a sharing between the pile group used according to the rigidity and the base of the raft, the superstructure loads that influence the structure with the work of the piled raft foundations together. On bored piled foundations, it was observed that there were changes in diameter and length of the piles when gap distance of the pile was changed. It is understood that the gap diameters and lengths of the piles increase when the range of the piles in increased. As a result of the analysis, it was concluded that either the pile diameter or the pile length should be increased due to the increase in distance change. Another solution is to increase the diameter and height of the pile together, depending on the increase in pile distance change.