Geleneksel çam kozalağı şurubunun fenolik bileşiklerinin karakterizasyonu ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Characterization of phenolic compounds of traditional pinecone syrup and determination of their biological activities
  1. Tez No: 791726
  2. Yazar: TUĞBA MIDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE ARSLAN BURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geçmişten günümüze tüm bitkiler insanlığın hizmetinde olup çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ülkemiz çok sayıda tıbbi ve aromatik bitkinin yetiştiği zengin bir floraya sahiptir. Özellikle biyoaktif potansiyelleriyle bu bitkiler bilimsel araştırmalara odak noktası olmuştur. Çam ağaçları dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerde yetişme alanı bulmuş en geniş kapsamlı ağaç türlerindendir. Çam ağaçlarının farklı kısımlardan hazırlanan özütler farmasötik madde kaynağı olarak bilimsel literatüre de geçmiştir. Bu çalışmada, halk arasında astım, bronşit hastalıklarında tercih edilen ayrıca bağışıklığı güçlendirme amaçlı mevsimsel geçişlerde yaşanan gribal enfeksiyonlarda öksürük krizlerini hafifletmek için kullanılan çam kozalağı şurubunun fenolik içeriği ve biyolojik aktiviteleri araştırılmıştır. Şuruplar sarıçam (p. sylvestris), karaçam (p. nigra), kızılçam (p. brutia) kozalaklarından elde edilmiştir. Şurupların TPC, TFC, DPPH•, ABTS•+, FRAP ve CUPRAC aktivitelerinin yanı sıra antimikrobiyal ve antidiyabetik aktiviteleri belirlenmiştir. Kromatografik LC-MS/MS analizi ile şuruplardaki fenolik bileşikler karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, sarıçam kozalağı şurubunun en çok fenolik/flavonoid madde içeriğine ve en yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu görülmüştür. Enzim inhibisyonu çalışmasında en yüksek antidiyabetik aktiviteyi ise karaçamdan elde edilen şurup göstermiştir. Antimikrobiyal analizde karaçam şurubu Escherichia coli, Staphylococcus aureus ile Bacillus cereus'e karşı antibakteriyal aktivite göstermiş olup diğerlerinden daha etkili bulunmuştur. Hali hazırda kullanılmakta olan besinler dışında yakacak ve süs bitkisi olarak kullanılan orman ürünlerinin farmasötik değere sahip olmasını ön plana çıkarması bakımından önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, all plants are in the service of humanity and are used in the treatment of various diseases. Our country has a rich flora where many medicinal and aromatic plants grow. Especially with their bioactive potential, these plants have been the focus of scientific research. Pine trees are among the most extensive tree species that have grown in almost all countries in the world. Extracts prepared from different parts of pine trees have also entered the scientific literature as a source of pharmaceutical substances. In this study, the phenolic content and biological activities of pinecone syrup, which is preferred by the public in asthma and bronchitis diseases and used to alleviate coughing attacks in seasonal flu infections for the purpose of strengthening immunity, were investigated. Syrups were obtained from scotchpine (p.sylvestris), blackpine (p.nigra), redpine (p.brutia) cones. Besides TPC, TFC, DPPH•, ABTS•+, FRAP, and CUPRAC activities antimicrobial and antidiabetic activities of the syrups were determined. Phenolic compounds were characterized by chromatographic LC-MS/MS analysis. As a result, scotchpine cone syrup had the highest phenolic/flavonoid content and the highest antioxidant activity. In the enzyme inhibition study, syrup obtained from blackpine cone syrup showed the highest antidiabetic activity. In the antimicrobial analysis, blackpine cone syrup showed antibacterial activity against E.coli, S.aureus, and B.cereus and was found to be more effective than the others. It is an important study that highlights the pharmaceutical value of forest products used as fuel and ornamental plants, apart from the foods currently being used.