Covid-19 korkusu ile mental iyi oluşun sağlık hizmetleri tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi: İstanbul ilinde bir araştırma
Investigating the effect of Covid-19 fear and mental well- being on repurchase intention for healthcare services: A research in İstanbul
- Tez No: 791760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma çerçevesinde, Covid-19 korkusu ile mental iyi oluşun tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, İstanbul ilinde Covid-19 pandemisi sürecinde en az bir kez bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmeti satın almış olan 211 sağlık hizmetleri tüketicisi ile 17 Temmuz 2022 ve 8 Kasım 2022 tarihleri arasında online anket yapılmıştır. Dört bölümden oluşan anket formunda 6 soruluk Kişisel Bilgi Formu, Ahorsu vd. (2020) tarafından geliştirilip Ladikli vd. (2020) tarafından Türkçe diline adapte edilen 7 maddelik Covid-19 Korkusu Ölçeği, Tennant vd. (2007) tarafından geliştirilip Keldal (2015) tarafından Türkçe diline adapte edilen 14 maddelik Mental İyi Oluş Ölçeği ve Shin vd. (2013) tarafından geliştirilip Arslan-Kurtuluş (2019) tarafından Türkçe diline adapte edilen 3 maddelik Tekrar Satın Alma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesi sonucunda, Covid-19 korkusu ile mental iyi oluşun sağlık hizmetlerini tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı, pozitif yönlü ve orta düzeyde etkiye sahip olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to investigate whether there is significant effect of Covid-19 fear and mental well-being on repurchase intention. Quantitative research technique was used in the study. In this regard, an online survey was conducted between 17th July 2022 and 8th November 2022 on 211 healthcare services consumers who have purchased for healthcare services at least one time from a healthcare organization in Istanbul during Covid-19 pandemic process. In survey form consisting of four sections, Personal Information Form with 6 questions, Covid- 19 Fear Scale developed by Ahorsu et al. (2020) and adapted into Turkish by Ladikli et al. (2020) with 7 statements, Mental Well-Being Scale developed by Tennant et al. (2007) and adapted into Turkish by Keldal (2015) with 14 statements, and Repurchase Intention Scale developed by Shin et al. (2013) and adapted into Turkish by Arslan- Kurtuluş (2019) with 3 statements, were used. As the result of testing the research hypotheses, it is found that Covid-19 fear and mental well-being have significant, positive and mid-level effect on repurchase intention for healthcare services.