Pandeminin tekstil perakendeciliği üzerine etkileri ve e-ticarete yönelim
The effects of the pandemic on textile retail and the tendency to e-commerce
  1. Tez No: 791768
  2. Yazar: MELTEM IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÇAĞLAR CERŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı pandeminin tekstil perakendeciliği üzerine etkileri ve e-ticarete yönelimin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul İli'nde yaşayan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 240 kişiye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunda kişisel özelliklere yönelik sorular ve pandeminin tekstil perakendeciliği üzerine etkileri ve e-ticarete yönelime yönelik sorular yer almaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre pandemi döneminde katılımcıların %29,6'sı ayda en az 1 kere ve %27,9'u ayda en az 2-3 kere internet alışverişi yapmaktadır. Ölçek puanları incelendiğinde en yüksek ortalamaya kolaylaştıcı koşul algısı sahiptir. Bu durum özellikle pandemi döneminde e-ticaret kapsamında yapılan alışverişin, müşteriler için kolaylık sağladığı görülmektedir. 35 yaş altındaki bireylerin e-ticaret yönelim algıları en yüksektir. Yaş ilerledikçe e-ticaret yönelim algısı azalmaktadır. Yapılan test sonuçları kapsamında haftada en az 3 kere internet alışverişi yapan bireylerin e-ticaret yönelim algıları en yüksekken, yılda en az 1-2 kere internet alışverişi yapan bireylerin e-ticaret yönelim algıları en düşüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effects of the pandemic on textile retailing and the orientation to e-commerce. The universe of the research consists of consumers living in Istanbul. In the study, 240 people were reached with the convenience sampling method. Questionnaire form was used as data collection tool. In the questionnaire, there are questions about personal characteristics and the effects of the pandemic on textile retailing and questions about orientation to e-commerce. Data analysis in the research was done with SPSS 21 package program. According to the results of the research, 29.6% of the participants do internet shopping at least once a month and 27.9% at least 2-3 times a month during the pandemic period. When the scale scores are examined, the facilitating condition perception has the highest average. In this situation, it is seen that shopping within the scope of e-commerce provides convenience for customers, especially during the pandemic period. Individuals under the age of 35 have the highest e-commerce orientation perceptions. As age progresses, the perception of e-commerce orientation decreases. Within the scope of the test results, individuals who shop at least 3 times a week have the highest e-commerce orientation perceptions, while individuals who shop at least 1-2 times a year have the lowest e-commerce orientation perceptions.