Analyzing the impacts of covid-19 pandemic on textile and automotive supply chains: An exploratory study from Turkey
Covid-19 pandemisinin tekstil ve otomotiv tedarik zincirleri uzerindeki etkilerinin analiz edilmesi: Turkiye'den bir kesif calismasi
  1. Tez No: 757137
  2. Yazar: VOLKAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EROL, PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EMİN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye, dünyanın önde gelen otomotiv ve tekstil üreticisi ülkelerinden biridir. Ancak şu anda COVID-19 pandemisinin olumsuz etkileri nedeniyle zorluklarla karşı karşıya durumda bulunmaktadır. Bu çerçevede, bu çalışmanın temel amacı, muhtelif tekstil ve otomotiv firmaları ile ayrıntılı anketler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapmak ve ilgili kurum ve kuruluşların ikincil verilerini incelemek suretiyle COVID-19 salgınının Türk otomotiv ve tekstil tedarik zincirleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada karma araştırma yöntemi marifetiyle, Türk şirketlerin tedarik zinciri süreçlerindeki değişikliklere ilişkin gerekli malumatın elde edilmesi için sabit noktalı anketlerin nicel sonuçları ile yarı yapılandırılmış görüşmelerin nitel sonuçları kullanılmıştır. Bu araştırmanın temel bulguları şu şekildedir: Birincisi, pandemi genel olarak Türk tekstil ve otomotiv tedarik zincirlerini ciddi şekilde olumsuz yönde etkilemiştir. Buna ilaveten, salgın boyunca tedarikçilerin performanslarındaki düşüşler nedeniyle hammadde ve ara mal tedarik süreçlerinde yaşanan sorunlar üretim faaliyetlerini kesintiye uğratmıştır. İkinci olarak, tüketici portföyleri büyük oranda değişmemiş olsa dahi, çalışmada yer alan tekstil ve otomotiv şirketleri tahsilat süreçlerinde yaşanan kesintiler sonucu toplam gelirlerinin düşmesi ve genel fiyatların artması nedeniyle finansal açıdan sıkıntılar yaşamışlardır. Üçüncüsü, salgın nedeniyle dağıtım kanalları ciddi biçimde kesintiye uğramış ve sınır geçişleri zorlaşmıştır. Son olarak, pandemi ile Türk tekstil ve otomotiv şirketlerinin önemli bölümünün ana tedarikçilerini değiştirmemiştir. Çalışma, pandeminin Türkiye'deki tekstil ve otomotiv tedarik zincirlerini nasıl etkilediğini derinlemesine anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle analiz eden ilk araştırmalardan biri olması nedeniyle literatüre katkı sağlayacaktır. Teze ilişkin bulguların, şirketlerin tedarik zinciri kesintileri ile karşı karşıya kaldıklarında mikro ve makro düzeyde politika belirleme ile ilgili karar verme süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the leading automotive and textiles producer countries in the world. However, it has recently faced difficulties due to the negative impacts of the COVID-19 pandemic. With that in mind, in this thesis, the impacts of COVID-19 pandemic on Turkish automotive and textile supply chains are investigated, as the main goal of this study is to conduct in-depth surveys, semi structured interviews with various textile and automotive companies and examine the secondary data by various institutions. For the sake of our study, we used a mixed research methodology, i.e., the quantitative results of fixed-point surveys and qualitative results obtained from semi structured interviews are used to provide the nuance necessary for capturing the impact on the supply chain processes of the companies under consideration. This research has several findings: First, the pandemic severely affected the Turkish textiles and automotive supply chains negatively in general. More specifically, the production activities were disrupted mainly due to the problems in procurement processes for raw materials and intermediate supplies resulting from a decrease in the suppliers' performances during the pandemic. Second, although the consumer portfolios have mostly unchanged, the textile and auto companies had big troubles financially as their total revenues deteriorated resulting from the interruptions with respect to the payment collection process and rise in prices. Third, distribution channels were disrupted critically, and border crossings also became harder. Lastly, the pandemic hasn't caused most of the Turkish textile and automotive companies to switch their main suppliers. Our study will contribute to the literature as it is one of the first research to analyze how the pandemic impacted textiles and automotive supply chains in Turkey using in-depth surveys and semi-structured interviews while the findings of this dissertation can help to improve decision-making process associated with the policy determination in micro and macro levels when the companies are faced with supply chain disruptions.