Esnek çalışma şartlarında psikolojik sözleşmeler ve kuşaklar arası farklılıklar üzerine fenomenolojik bir araştırma
Psychological contracts and generational differences in flexible working conditions: A phenomenological study
- Tez No: 844240
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
2021 yılında tüm dünyada etkisini gösteren pandemi, çalışma koşullarında da değişim ve dönüşümlere yol açmıştır. Pandeminin zorunlu etkisi ile organizasyonlar dijital dönüşümlerine hız vermek zorunda kaldılar. Zaman, mekân ve işin gereksinimlerine göre bu geçiş sürecinde çeşitli belirsizliklere hızla cevap vermek zorunda kalan şirketler ile çalışanlar arasında yeni bir dönem başlamaktaydı. Pandeminin etkisi ile çalışanlar güvenlikleri için evlerinde kalmak ancak işlerinin devamlılığını sağlamak zorunda kaldılar. Bu süreçte işe alımlardan, oryantasyona, hedef & performans görüşmelerinden, eğitime ve sosyalleşmeye kadar her şeyin sanal olarak yapılması gerekti. Bilhassa somut çıktısı olan tekstil, hazır giyim ve ayakkabı gibi sektörlerde bu durum uygulamalarda sorunları ile geldi. Tekstil tedarik zinciri kabaca tasarımdan en son kalite kontrole kadar uzayan bir süreçten oluşmaktadır. Bu sürecin döngüsü 2 ana sezondan (yaz-kış olmak üzere 6 ay) oluşmaktaydı. Ancak artan rekabet koşulları sebebi ile döngü günümüzde 12 ye çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı çalışanlar üzerinde yoğun bir zaman baskısı oluşmaktadır. Bu araştırma dünyada 2021 yılı ile yaklaşık 1200 mağazası, 36000 çalışanı, yüzlerce tedarikçisi ile 2023 hedeflerinde Avrupa'nın en iyi 3 perakendecisi arasında yer almak olan LCWaikiki markasında gerçekleşmiştir. Pandemi başlarında evlerine kapanmalarına rağmen çalışmalarına hız kesmeden devam eden gruplar ile yapılmıştır. LCW Akademi direktörlüğünden alınan izinler ve mentorluğu ile devam etmiş ve sonuçlandırılmıştır. Araştırma yedi (7) farklı direktörlükten, yedi (7) farklı direktöre bağlı müdürler ve müdürlere bağlı astlar olacak şekilde devam etmiştir. Yarı yapılandırılmış 7 ucu açık soru ile nitel araştırma metodolojisine uygun yapılarak veriler MAXQDA 20 ile analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde şirket hibrit çalışma koşullarında faaliyet göstermekte ve 2 yılı aşkın süredir bu çalışma şekli ile devam etmekteydi. Katılımcıların hepsi için hibrit çalışma koşullarında 2 yıllık bir çalışma tecrübesi olduğu söylenebilmektedir. Araştırma; çalışanlar arasındaki psikolojik sözleşmelerde bulunan örtük bilginin yani ortak bir fenomenin olup olmadığı ve eğer varsa ne olduğunun ortaya çıkarılması amacı ile yapılmıştır. Ortaya çıkarılan fenomen bağlamın durumu ve ihtiyacın belirlenmesi amacı ile kullanılmış, sonraki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. Ortaya çıkan fenomen üzerine aksiyon çalışmalarının yapılabileceği ön görülmüştür. Araştırmanın 15. Mülakat analizinde beyanların tekrar edilebilir olduğu gözlemlenmiş ve 19 mülakat sonucunda tamamlanmıştır. Bulgular vaka analizi yararlanılarak öncelikle tek tek direktörler, müdürler ve uzmanlar olarak sonrasından da tüm grup için ortak yapılmıştır. Ortaya çıkan fenomen etkinlik olarak tanımlanmıştır. Araştırmada, LCW bağlamında, hibrit çalışma koşullarında, etkinliğin arttırılması için üzerinde çalışılabilecek değişkenlerin ve ihtiyacın ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Araştırmanın literatüre katacağı fayda; bu alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılar için durum değerlendirmesi niteliğindedir. Yüksek gelişim hızına sahip olan teknolojinin, hazır giyim ve tekstil endüstrisinde sanal uygulamalar ile çok daha fazla şekilleneceği öngörülmektedir. E-Altyapısı güçlü şirketlerdeki değişim ve dönüşüm hızı yüksek seviyede oluşacaktır. Bu değişimlere uyum göstermek zorunda olan çalışanın etkinliği, uyum ile değişebileceği ön görülmektedir. Bu sebep ile daha sonra yapılacak araştırmalarda etkinlik fenomeni, bağlama bağlı olarak değişebilecektir. Bu araştırma hibrit çalışma koşullarında verimlilik üzerine yapılabilecek çalışmalar için zemin olabilecek nitelikte bir araştırma olarak kullanılabilir. Hazır giyim ve tekstil endüstrisinde çok fazla kısalan ürün döngüleri ve azalan sipariş adetleri ile izlenebilirlik kavramı ön plana çıkmaktadır. İzlenebilirliğin arttırılması için yüksek teknolojiden faydalanılmaktadır. Artan teknolojik yatırımlar işin yapılış şeklini de etkilemektedir. Araştırmadan çıkan sonuçlar neticesinde çalışanlar hibrit çalışma ortamında etkinliği yüksek çalışabilmektedir. Sektör için bu araştırma, şirketlerin e-altyapılarını kurgularken çalışma şekillerinin de planlanması gerektiğini söylemektedir. Gelecek nitelikli iş gücünün istihdamında hibrit çalışma ortamlarının daha cazip görüneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In 2021, the pandemic had a global impact, leading to significant changes and transformations in working conditions. Due to the compulsory effects of the pandemic, organizations were compelled to accelerate their digital transformations. This transition introduced various uncertainties that needed rapid responses between companies and their employees, depending on time, place, and job requirements. Employees were required to stay at home for their safety while ensuring the continuity of their work. Consequently, everything from hiring, orientation, goal and performance reviews, training, and socialization had to be conducted virtually. Particularly in industries such as textiles, apparel, and footwear, where tangible output is essential, this shift brought challenges in practical implementation. The textile supply chain encompasses a process that roughly extends from design to the final quality control stage. Originally, this cycle consisted of two main seasons (summer and winter, totaling six months). However, due to intensified competition, this cycle can now extend up to 12 months. This has resulted in significant time pressure on employees. This research was conducted within the LCWaikiki brand, which, by 2023, aimed to be among the top three retailers in Europe with approximately 1200 stores, 36,000 employees, and hundreds of suppliers. The study was carried out with groups that continued their work uninterrupted even during the early days of the pandemic, under the permissions and mentorship of the LCW Academy director. The research involved participants from seven different directorates, including directors, managers, and their subordinates, following a semi-structured qualitative research methodology with seven open-ended questions. Data analysis was conducted using MAXQDA 20 software. Throughout the research process, the company operated under hybrid working conditions for over two years. It can be said that all participants had two years of experience in hybrid working conditions. The research aimed to uncover whether there is a shared phenomenon, namely tacit knowledge, in psychological contracts among employees and, if so, what it entails. The emerged phenomenon was utilized to assess the state of the context and identify needs, subsequently providing recommendations for future research. Action plans based on the identified phenomenon were envisioned. It was observed during the 15th interview analysis that statements were repeatable, and the research was concluded after 19 interviews. The findings were synthesized first individually for directors, managers, and experts, and then for the entire group. The resulting phenomenon was defined as“Effectiveness.”In the LCWaikiki context, the research aimed to identify variables and needs that could be worked on to increase effectiveness in hybrid working conditions. The contribution of this research to the literature lies in its evaluative nature for researchers interested in this field. It is anticipated that technology, which is evolving rapidly, will have a more significant influence on the apparel and textile industry through virtual applications. Companies with strong e-infrastructures are expected to undergo changes and transformations at a high pace. Effectiveness of employees adapting to these changes is expected to change through adaptation. Therefore, in future research, the phenomenon of effectiveness may vary depending on the context. This research can serve as a foundation for studies on productivity in hybrid working conditions. In the apparel and textile industry, where product cycles have shortened significantly, and order quantities have decreased, the concept of traceability has become prominent. High technology is utilized to enhance traceability. Increased technological investments also affect the way work is done. As a result of this research, it can be said that employees can work effectively in a hybrid working environment. For the sector, this research suggests that when designing einfrastructures, the working methods should also be planned. Hybrid working environments are expected to become more attractive for the employment of future qualified labor force.