Seçim ittifaklarının siyasi söyleme etkisi: 2019 yerel seçim örneği
The impact of electoral alliances on political discourse: The case of 2019 Turkish local elections
- Tez No: 791793
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Seçim sistemlerindeki değişikliklerin demokratik bir düzende siyasi partiler arasındaki rekabet koşullarını da biçimlendirmesi öngörülebilir bir durumdur. Bu bakımdan siyasi partilerin iletişim dilinin kampanya süreçlerinde sistem değişikliğine bağlı olarak etkilenmesi beklenebilir. Bu varsayımla parti liderlerinin seçmenle en yakın iletişim kurma yollarından biri olan miting konuşmalarında seçim ittifaklarının etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla seçim ittifaklarının yasal bir zemin kazanmasının ardından kurulan Cumhur İttifakı ve Millet İttifakının 2019 yerel seçimlerinde düzenlediği ortak mitingler ele alınmıştır. İttifakların parti liderlerinin politik konuşmalarına etkilerini anlamak için ortak miting konuşmalarındaki ittifak bağlamında iletilen mesajlar nitel bir yaklaşımla incelenmiştir. Çalışma kapsamında ortaya çıkan bulgular tartışılarak, seçim ittifaklarının siyasi söyleme etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Predictably, changes in electoral systems will also shape the conditions of competition between political parties in a democratic order. In this respect, it can be expected that the communication way of political parties will be affected by the system changes in the campaign processes. With this assumption, it has been tried to understand the effect of electoral alliances in the political speeches of the party leaders, which is one of the closest ways of communicating with the voters. In this respect, the joint rallies organized by the People's Alliance and the Nation Alliance in the 2019 local elections were discussed. In order to understand the effects of the electoral alliances on the political speeches of the party leaders, the messages conveyed in the context of the coalitions in the joint rally speeches were examined with a qualitative approach. By discussing the piece of evidence within the scope of the study, the effects of electoral alliances on the political speeches of party leaders were tried to be understood.