Liberal medya etiğinin sorgulanması: Magazinleşmiş haberlerin değerlendirilmesi
Questioning liberal media ethics: Evaluation of tabloidized news
- Tez No: 791792
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada liberal medya etiğinin ilkelerinin magazin haberleri ve magazinleşmiş haber örnekleri üzerinden sorgulanması konu edilmektedir. Türkiye'de yayınlan gazetelerde yer alan magazin haberleri ve magazinleşmiş haberleri üzerinden bir analiz yapılan bu çalışmada, mevcut etik ilkeler gözden geçirilmekte ve mevcut etiğe yöneltilen eleştiriler göz önünde tutularak alternatif eleştirel bir sorgulama ile haberler alternatif nitelikteki bu bakış ile sorgulanmaktadır. Çalışmada haberlerin pazar payı ve kapitalizmin etkisi altında magazinleştirilmesine vurgu yapılarak bunlar içinde güç iktidar ilişkileri bağlamında sorgulama yapılmış, liberal etik ilkeri hangi olaylarda ihlal edildiğini gösterilmekte ve etiği başka bir biçimde tanımladığımızda bu tespitlerin yeterli olmadığı, haberin içinde kapitalist üretim biçimlerinin bir ürünü olmasından dolayı yapısal sorunlar taşıdığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu sayede kapitalizmin etkisinde biçimlenen liberal habercilik anlayışının etik anlayışı ve belirlediği ilkeler sorgulamaya açılmaktadır. Araştırma da seçilen haberler üzerinde nitel içerik analizi uygulanmıştır. Araştırmanın kapsamı Türkiye'deki magazin haberleri ve magazinleşmiş haberler kapsamında değerlendirilmeye alınan, aşk cinayeti haberleri, kadın ve erkek cinayet haberleri, çocuk istismarı haberleri, yardımlaşmaya dayalı haberler, hayvan haberleri, engelli haberleri, eşcinsel ve travestilere yönelik haberler, yabancı uyruklulara yönelik haberler şeklinde 26 haberin analizi yapılmıştır. İlkeler eleştirel yorumlayıcı bakış açısıyla tartışmaya açılmasıdır. Haberlerde mevcut liberal etik ihlaller haricinde yapısal bir yanlılık oluşturacak nitelikte etik sorunların varlığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is the subject of questioning the principles of liberal media ethics through tabloid news and tabloidized news examples. In this study, in which an analysis is made on the tabloid news and tabloidized news in the newspapers published in Turkey, the current ethical principles are reviewed and the news is questioned with this alternative perspective, with an alternative critical inquiry, taking into account the criticisms directed to the current ethics. In the study, by emphasizing the tabloidization of news under the influence of market share and capitalism, questioning was made in the context of power-power relations, it was shown in which events liberal ethical principles were violated, and when we define ethics in another way, these determinations are not sufficient and there are structural problems due to the fact that news is a product of capitalist production forms. is intended to demonstrate. In this way, the ethical understanding and principles of liberal journalism, which was shaped under the influence of capitalism, are opened to question. Qualitative content analysis was applied on the selected news in the research. The scope of the research is in the form of news about the murder of love, news of murder of women and men, news of child abuse, news of cooperation, news of animals, news of the disabled, news about homosexuals and transvestites, news about foreign nationals, which are evaluated within the scope of tabloid news and tabloidized news in Turkey. analysis of the news. The principles are open to discussion from a critical interpretative point of view. Apart from the liberal ethical violations in the news, it was observed that there were ethical problems that could create a structural bias.