Yuvarlak ve düz tasarımlı zigomatik implantların biyomekanik tepkilerinin sonlu eleman analizi ile incelenmesi
Investigation of biomechanical responses of round and flat design zygomatic implants by finite element analysis
- Tez No: 791821
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TEKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Zigomatik implant (Zİ) uygulamaları konvansiyonel dental implant yerleştirecek yeterli kemik mevcut olmadığında greftleme ihtiyacını ortadan kaldırması ve tedavi süresini kısaltması sebebiyle son yıllarda ileri derecede atrofi izlenen maksillada sıklıkla tercih edilmektedir. Literatürde Zİ ile ilgili yapılan çok sayıda biyomekanik çalışma mevcuttur. Ancak yeni yüzey tasarımına sahip Zİ kullanılarak yapılan sonlu eleman analizi (SEA) çalışmasına literatürde rastlanmamıştır. Bu anlamda çalışmamız ilk olma özelliğindedir. Çalışmamızın amacı; daha önce SEA çalışması yapılmamış ve yeni bir yüzey dizaynı olan düz yüzey tasarımlı zigomatik implantın (StraumannⓇ Waldenburg, İsviçre) rutinde kullanılan yuvarlak yüzey tasarımlı zigomatik implantlarla (StraumannⓇ Waldenburg, İsviçre) biyomekanik tepkisinin 5 farklı senaryo kullanılarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmada bilgisayar ortamında tomografik kayıtlardan yararlanılarak ileri derecede atrofi gösteren total dişsiz maksilla modeli oluşturulmuş, Zİ ve dental implantlar bilgisayar ortamında modellere 5 ayrı tedavi planlaması şeklinde uygulanmıştır. Model üzerine vertikal 150 N ve oblik olarak 30 derece açıyla 50 N kuvvet uygulanmıştır. Maksiller alveoler kemiğe ve zigomatik kemiğe ait gerilim ve sıkışma stresleri, Zİ ve metal alt yapıya ait Von Misses stres verileri SEA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda uygulanan bütün vertikal ve lateral yüklerde alveolar kemikteki stresin Zİ'nin boyun bölgesinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda 2 farklı yüzey tasarımına sahip Zİ arasında biyomekanik olarak anlamlı derecede fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Zygomatic implant (ZI) applications are frequently preferred in the maxilla with advanced atrophy in recent years, it eliminates the need for grafting and shortens the treatment period when there is not enough bone to place a conventional dental implant. There are many biomechanical studies on ZI in the literature. However, the finite element analysis (FEA) study using ZI with a new surface design has not been found in the literature. In this sense, our study is the first in the literature. This study aims to compare the biomechanical response of a new surface design, a flat surface design zygomatic implant (StraumannⓇ Waldenburg, Switzerland) with no previous SEA study, and routinely used round surface design zygomatic implants (StraumannⓇ Waldenburg, Switzerland) using 5 different scenarios. In the study, a total edentulous maxilla model with advanced atrophy was created by using tomographic records in the computer environment, and ZI and dental implants were applied to the models in the form of 5 different treatment plans in the computer. A force of 150 N vertically and 50 N obliquely at an angle of 30 degrees was applied to the model. Tension and compression stresses of the maxillary alveolar bone and zygomatic bone, Von Misses stress data of the ZI and metal substructure were evaluated with SEA method. As a result of the evaluation of the data obtained from the study, it was determined that the stress on the alveolar bone was concentrated in the neck region of ZI in all vertical and lateral forces applied. As a result of the study, no significant biomechanical difference was found between ZI with 2 different surface designs.