Dünya ve Türkiye örnekleri ile bayrak tasarımlarının kültür, ulusal kimlik ve görsel iletişimlerinin irdelenmesi
With the examples of the world and Turkey examination of culture, national identity and visual communications of flag designs
- Tez No: 791820
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Çağımızda uluslar ve kültürleri, önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli tasarım araştırması dahil olmak üzere ülkelerdeki grafik tasarım uygulamasının doğasını belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılmış ve ülkenin önemli profesyonel tasarımcılarıyla yapılan görüşmelerde, ulusal tasarımlarda yerel tasarımcıların profesyonel ve kişisel bakış açısının oldukça etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanında, Ulusal kimlik projelerinde yer alan tasarımcıların konuyu daha iyi anlamaları için, bilgilendirme süreçlerinde, gerekli tarihi ve kültürel özelliklerin belirlenmesi, ulusal kimlik tasarımını geliştirmeyi amaçlayan uygulamalarda ve konumuz olan bayrak tasarımlarında daha doğru bir şekilde yol almamıza yardımcı olacaktır. Bu tez çalışması nitel araştırma yöntemleriyle yapılmıştır. Öncelikle kültür ve ulusal kimlik genel anlamda ele alınmış ve simgesel bir araç olan bayrağın tarihsel, kültürel ve ulusal kimlik boyutu ele alınmıştır. Ayrıca tezde bayrak tasarımı çalışmalarında etkili olan ulusal sembollerin önemine de değinilmiştir. Araştırmanın son kısmında ise bu anlatılar doğrultusunda Dünya ve Türkiyeörnekleriyle bayrak tasarımları incelenmiş, görsel iletişim tasarımı açısından önemine vurgu yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, nations and their cultures emerge as an important concept. Various methods were used to determine the nature of graphic design practice in countries, including various design research, and interviews with the country's key professional designers revealed that the professional and personal perspectives of local designers are highly influential in national designs. In addition, determining the necessary historical and cultural features in the information processes, in order for the designers involved in national identity projects to better understand the subject, will help us to proceed more accurately in the practices aimed at improving the design of national identity and in flag designs, which is our subject. The thesis study was conducted with qualitative research methods. First of all, culture and national identity were discussed in general and the historical, cultural and national identity dimension of the flag, which is a symbolic tool, was discussed. In addition, the importance of national symbols, which is an important element in flag designs, is also mentioned in the thesis. In the last part of the research, in line with these narratives, flag designs with examples from the world and Turkey were examined, and its importance in terms of visual communication design was tried to be emphasized..