6-18 yaş arası tenisçilerde telerehabilitasyonla uygulanan yoga eğitiminin kor stabilizasyonu ve fiziksel uygunluk üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of yoga training applied with telerehabilitation on core stabilization and physical fitness in tennis players aged 6-18
- Tez No: 791822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 6-18 yaş arası tenisçilerde telerehabilitasyonla uygulanan yoga eğitiminin kor stabilite ve kuvveti, denge, esneklik, üst ekstremite stabilitesi, vücut farkındalığı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini araştırmak hedeflendi. Çalışmaya dahil edilen 40 sporcu randomize şekilde yoga (n=20) ve kontrol (n=20) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Yoga grubuna 8 hafta boyunca haftada 2 gün yoga egzersiz eğitimi telerehabilitasyon yöntemi ile uygulandı. Sporcuların değerlendirilmesinde Spora özgü kor kas kuvvet ve stabilite testi, sırt kaşıma testi, otur-uzan testi, flamingo testi, Ydenge testi-alt çeyrek, üst ekstremite kapalı kinetik zincir stabilite testi, kısa form-36 ve vücut farkındalık anketi kullanıldı. Tüm değerlendirmeler yüz yüze uygulama öncesi ve 8 haftalık uygulama sonrası tekrarlandı. Grupların sosyodemografik özellikleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of yoga training applied with telerehabilitation on core stability and strength, balance, flexibility, upper extremity stability, body awareness and quality of life in tennis players aged 6-18 years. Forty athletes included in the study were randomly divided into yoga (n=20) and control (n=20) groups. Yoga exercise training was applied to the yoga group 2 days a week for 8 weeks with the telerehabilitation method. Sports-specific core muscle strength and stability test, back scratch test, sit-reach test, flamingo test, Ybalance test-lower quadrant, upper extremity closed kinetic chain stability test, short form-36 and body awareness questionnaire were used to evaluate the athletes. All the evaluations were repeated before the face-to-face application and after the 8-week application. Sociodemographic characteristics of the groups were similar (p>0.05).