Yetişkin bireylerde depresyon, benlik saygısı,beden algısı ve sosyal görünüş kaygısı arasındakiilişkinin incelenmesi
The examination of relationship between depression, self-estem, body image and social appearance anxiety in adults
  1. Tez No: 791848
  2. Yazar: EDA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇÖRÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın konusu;“Yetişkin bireylerde depresyon, benlik saygısı, beden algısı ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkilerin incelenmesidir”. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde ikamet eden kadın ve erkeklerden oluşan 297 yetişkin bireylerdir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları;“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Envanteri”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“Beden Algısı Ölçeği”ve“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde kullanılan yöntemler; Bağımsız Gruplar t-testi, Anova, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve Sobel testidir. Elde edilen sonuçlara göre; erkeklerin beden algısı ölçeğinden aldıkları puanlar kadınlardan daha yüksektir. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği'nden genç yetişkinler orta yetişkinlere göre daha yüksek puanlar almıştır. İlgi analizlerde bekar katılımcılar evli katılımcılara göre daha yüksek puanlar almıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to examine,“The relationships between depression, self-esteem, body image, social appearance anxiety in adults”. Sample of the research consisted of 297 male and female adults who reside in Istanbul Province. Data collection tools used in the research are;“Socio-demographic Information Form”,“Beck Depression Inventory”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”and“Social Appearance Anxiety Scale”. Collected data evaluated by the help of SPSS Software. Methods used in the data collection are; Independent Samples t-test, Anova, Kruskal Wallis h test, Pearson Correlation Analysis, Multiple Linear Regression Analysis and Sobel Test. According to the results, males get higher scores in the body image scale than the females. Young adults get higher scores in Rosenberg Self-Esteem Scale, Beck Depression Scale and Social Anxiety Scale than young adults. In the same analysis, single participants get higher scores than the married ones. Low-income participants' Beck Depression Scale score is higher than the high-income participants.