Çocukluğun yeni medya üzerinden sosyolojik olarak incelenmesi
Sociological examination of childhood through new media
- Tez No: 791915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BATTAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çocukluk, tarih boyunca her çağın paradigmasına, ekonomik sistemine ve teknolojik imkanlarına bağlı olarak değişimler göstermiştir. Buradan hareketle çocukluğa etki eden güncel faktörler dikkate alınarak çocukluğun bugünkü seyrine yönelik bir araştırma amaçlanmıştır. Bu çalışmada, her çağda farklı şekillerde inşa edilmiş çocukluğun günümüzün hakim paradigması bağlamında nasıl şekillendiği, yeni medya platformu olan YouTube'ta içerik üreticisi çocuklar özelinde incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Seçilen dört YouTube çocuk kanalı, eleştirel söylem analizi ile incelenmiştir. Bu anlamda tüketim ve küreselleşme olguları öne çıkmıştır. Ulaşılan nihai bulgular, çeşitli temalara ait başlıklar altında sosyolojik bir çerçevede ayrıntılı bir şekilde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The conception of childhood has undergone significant changes throughout history, depending on the paradigm, economic system and technological possibilities of each age. This thesis aims to study how the childhood has transformed today depending on the current factors affecting it. It mainly investigates the way the childhood has been shaped by today's dominant paradigms within the specific context of the new media platform YouTube's content producer children. For this purpose, the qualitative research method has been applied and four selected children's channels on YouTube have been examined using the critical discourse analysis technique. Throughout the research, the consumption and globalization become the prominent themes. The ultimate findings have been exposed to a detailed sociological interpretation under the titles of relevant themes.