Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin bütünlük duygusunun alkol/madde aşermesine ve iyileşmeye etkisi
The effect of integrity sense of individuals with substance use disorder on alcohol/substance craving and recovery
- Tez No: 791914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK AYAKDAŞ DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin bütünlük duygusunun aşerme ve iyileşmeye etkisi arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmaktadır. İlişki arayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan çalışma verileri, etik kurul onayından sonra, 1 Ocak 2022-30 Haziran 2022 tarihleri arasında Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi AMATEM Servisinde yatarak tedavi gören 131 birey ile yüz yüze toplanmıştır. Tanıtıcı Bilgi Formu, Penn Alkol/Madde Aşerme Ölçeği Bütünlük Duygusu Ölçeği, İyileşme Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların %60,3'ünü madde ve %39,7'sini alkol kullanım bozukluğu olan bireyler oluşturmaktadır. Bireylerin yaş ortalaması 34,64±11,01' dir. Bireylerin %54,2'si bekar olup, %32,1'inin işsiz olduğu belirlenmiştir. Bütünlük duygusunun madde ve alkol aşerme üzerine (F=16,47;p
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the effect of the sense of cohesion of individuals with substance use disorder on craving and healing. The study data, which were designed as correlational and cross-sectional, were collected face-to-face with 131 individuals who were hospitalized in Manisa Mental Health and Diseases Hospital AMATEM Service between January 1, 2022 and June 30, 2022, after the approval of the ethics committee. Introductory Information Form was collected with Penn Alcohol/Substance Craving Scale, Sense of Cohesion Scale, Recovery Evaluation Scale. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Statistics 25.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), correlation and regression analysis were used. Individuals with substance use disorder constitute 60.3% of the participants and individuals with alcohol use disorder 39.7%. The mean age of the individuals is 34.64±11.01. It was determined that 54.2% of the individuals were single and 32.1% were unemployed. It is seen that the sense of cohesion has a statistically significant effect on substance and alcohol craving (F=16.47;p