Havada kinematik GPS ve bir uygulama
Airborne kinematic GPS and an application
- Tez No: 79193
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT UZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET 20.yüzyıl birçok alanda önemli teknolojik gelişmelere sahne olmuştur. Bu yüzyılın ikinci yarısındaki uzay çalışmalarının ürünlerinden biri de, hassas konum ve hız belirlemek için geliştirilen GPS'tir. Bu amaçla geliştirilen uydulara yapılan gözlemlerden uzay geriden kestirme yöntemiyle konum belirlenebilmektedir. GPS, diğer konum belirleme yöntemlerine göre uygulamada sağladığı kolaylıklar sayesinde çok geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilmektedir. Bugünkü bulunduğu noktada GPS, mevcut yazılım ve donanımıyla gelişim sürecini devam ettirerek kullanıcılara ekonomik ve pratik anlamda önemli yararlar sağlamaktadır. Uydulardan gönderilen sinyalleri alan GPS alıcılarıyla konumu belirlenecek objenin hareketine göre iki değişik ölçme yöntemi kullanılmaktadır. Eğer obje durağan haldeyse statik, hareket halindeyse kinematik ölçme yapılır. Statik yöntem, mm-cm gibi yüksek duyarlık gerektiren jeodezik ve jeofiziksel uygulamalarda kullanılırken, kinematik yöntem denizde, havada ve karada haraket eden objelerin konumunu belirlemek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kinematik ölçme yöntemi kullanarak konum belirleme konusu üzerinde çalışılmış, havada yapılan (airborne) kinematik ölçülerle konum belirleme teknikleri incelenmiş, ölçülerin değerlendirilmesinde elde edilen sonuçların duyarlılığı araştırılarak fotogramerik çalışmalarda yer kontrol nokta sayısına olan etkisi ortaya konmuştur. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise konum belirlemenin kısa bir tanımı verilmiş, kullanılan koordinat sistemleri ve uydu koordinatlarının hesabı üzerinde durulmuş, GPS 'in bölümleri ve kullanım alanları anlatılmıştır. GPS 'in sinyal yapısı, göreli konum belirlemede ölçüler için matematiksel modeller, ölçülerdeki hatalar ve hataların modellenmesi, sinyal kesintisi nedeniyle oluşan faz kaymalarının giderilmesi, yüksek duyarlık için kullanılan taşıyıcı faz ölçülerindeki tamsayı bilinmeyeninin hesaplanması üçüncü bölümde yer almıştır. Çalışmada yararlanılan GPS bilgileri temel hatlarıyla verildikten sonra dördüncü bölüm, kinematik ölçme yönteminin tanımını, kullanım alanlarını, ölçülerin değerlendirilmesinde kullanılan matematiksel modelleri, hareket eden araçlarla yapılan ölçülerde tamsayı bilinmeyenini çözmek için kullanılan yöntemleri ve bu çalışmanın uygulama kısmında kullanılan GPS değerlendirme yazılımının algoritmasını oluşturan Kalman filtreleme yöntemini içermektedir. Beşinci bölüm yapılan uygulamaya ayrılmıştır. Burada kameranın fotoğraf çektiği andaki konumunu belirlemek için uçakta yapılan kinematik GPS ölçülerinin değerlendirilmesi, elde edilen duyarlık, havai nirengide yer kontrol nokta sayısına olan etkisi incelenmiştir. Altıncı ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar verilerek bu v.b. şekilde yapılan çalışmalar neticesinde airborn kinematik GPS'in belirli koşullarda klasik yöntemlere oranla zaman ve maliyet bakımından önemli yararlar sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 2001 century has become the stage for many important technological developments. GPS, the product of space works, was developed for the determination of precise positioning and velocity. Positioning is determined with space resection method from observations on satellites which are producted for GPS. GPS is widely used by great users. Because, it's easier than other positioning methods on account of ease of use. Nowadays, GPS is offered important practical and financial advantages for users with existent hardware and software. Two difFerent surveying methods are used with GPS receivers, which are göt signals from satellites, according to action of an object. Öne of them is static method, the other is kinematic method. Static method is used for geodetic and geophysical observations which are require high precision ( mm-cm). However, kinematic method is used for determining the positioning of objects which are on the sea, on the land and in the air. This study deals with determination of positioning using kinematic methods, positioning methods with airborae kinematic surveying, effect of results according to ground control points, which are göt from process, at photogrammetric observations. This study consist of six chapters. Introduction and aim of the thesis are in the first chapter. Definition of positioning, coordinate systems, which are used, and calculation of satellite coordinates, parts of GPS and the use of GPS at many field are objectives of the second chapter. in third chapter, structure of GPS signals, mathematical models for observations with differential positioning system, errors in observations and models of error, elimination of cycle slip, integer ambiguity of carrier phase observations which are used for high accuracy. Fourth chapter is take charge of definition of kinematic methods and their use at different fields, mathematical models which are used for process, methods which are used for solution of integer ambiguity in observations with moving vehicle. in addition, Kalman filler method which is used in application part of this thesis is take place in fourt chapter. Fifth chapter includes application part. in this part, kinematic GPS observations with aeroplane are processed for positioning of camera according to real time of taking photo, get hold of accuracy to ground point numbers at aerotriangulation. Conclusion of the thesis is in the sixth chapter. Conclusion is airborne kinematic GPJS^sss^s^ is more profitable than other classic methods because of it's financial and pr^âca^ffaf^“^\ advantages.//£** -~^. *r>,-.\ t^Y^U^f İS 5»îXv) m: V^v-'^As'jE v\V^ M^£# VVı^V”^7“.^-.- -,T^'.^'”"