Sayısal uçuş planlaması
Digital flight planning
  1. Tez No: 79198
  2. Yazar: NACİ YASTIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Fotogrametrik harita yapım projesinin başarısı, diğer iş adımlarından daha çok iyi kalitede çekilmiş hava fotoğraflarına bağlıdır. Bu nedenle, uçuş planlamasının fotogrametrik bir projede çok önemli bir yeri vardır. İyi planlanmamış veya planlandığı şekilde gerçekleştirilememiş bir fotoğraf uçuşunda ek uçuşlar yapılır. Bu hem proje maliyetlerinin artmasına, hem de proje süresinin uzamasına sebep olur. GPS teknolojisi, fotogrametrinin en büyük problemlerinden biri olan izdüşüm merkezinin konumunun belirlenmesinde ve fotoğraf uçuşu navigasyonunda başarıyla kullanılmaktadır. Uçakta GPS (Airborne GPS) yöntemi denen bu yöntem ve kullanılacak ek donanımlarla, planlanan fotoğraf uçuşu ve gerçekleştirilen uçuş eş zamanlı olarak izlenebilmektedir. Bu teknolojinin sağlıklı bir şekilde kullanılması ve istenilen verimin alınması için uçuş planlarının sayısal olarak yapılması, planlanan uçuş çizgileri ve fotoğraf çekim noktalan koordinatlarının bu sisteme sayısal olarak verilebilmesi gerekir. Bu çalışmada, uçuş planlarının sayısal olarak yapılması, planlanan enine ve boyuna bindirmeler ve arazi yükseklik farkları sebebiyle meydana gelecek bozulmaların, sayısal arazi modeli ile kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma 8 bölümden oluşmuştur. İlk bölümde giriş ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci ve üçüncü bölümlerde uçuş planlamasına ilşkin geometrik bağıntılar, uçuş planlaması ve etkileyen olumsuz faktörler açıklanmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümlerde konum belirleme ve GPS istemleri ile Sayısal Arazi Modelleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Altıncı bölümde Havada Kinematik GPS ve Navigasyon GPS ile modern uygulamalar hakkında bilgiler verilmiştir. Yedinci bölüm de sayısal uçuş planlamasına ilişkin bir yaklaşım ve uygulamayı içermektedir. Son bölümde elde edilen sonuçlar verilerek bu şekilde yapılan bir çalışmanın faydaları açıklanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The success of project on making photogrammetric maps depends on the erial photographs taken in a quite quality rather than other progress. So, flight planning must be considered as an important part of a photogrammetric project. In a photograph flight which is not planned well or is not become true as it is planned cause gaps. This rises the cost of project and also causes the project period lengthen. Technology of GPS has been used successfully in photograph flight navigation and the determination of the camera exposure station which is one of the major problems of photogrammetry. This method is also called as airborne GPS and with using other equipments, planned photograph flight and realizing flight can be observed simultaneously. To use this technology well and to get the wanted profit, flight plans should be made digitally, planned flight lines and the coordinates of camera exposure system should be entered digitally to this system. In this study, as it was aimed the flight plans were made digitally, arising the deflactions caused by endlaps and sidelaps and also terrain elevation differences were controlled by digital terrain model. This study consists of eight chapters. Introduction and aim of the thesis are described in the first chapter. In second and third chapters flight planning and negative factors that affects the plan, geometric equations related with flight planning are explained. In fourth and fifth chapter a brief information was given about determining of position, GPS system and Digital Terrain Models. In sixth chapter Airborne GPS, Navigation GPS and their modern applications were explaned. Seventh chapter includes an approach for digital flight planning and my application. In the last chapter obtained results were given and uses of the study performed by this way are explained.