GPS ölçülerinden pratik yüksekliklerin elde edilmesi üzerine bir araştırma
An Investigation on determination of practical heights from GPS measurements
- Tez No: 79192
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüzde, hassasiyet ve hız gerektiren büyük çaplı jeodezik uygulamalarda modern jeodezik yöntemlerden ve özellikle GPS teknolojisinden yararlanılmaktadır. Ancak, GPS teknolojisinin bu tür uygulamalar içerisinde bazı dar boğazları vardır. Bunlardan en önemli olanı da elipsoit yüksekliklerinden pratik yüksekliklere geçişte karşılaşılan sorunlardır. Jeodezik amaçlı GPS uygulamalarında, WGS84 koordinat sisteminde elde edilen koordinat değerlerinin, bölgesel esaslı koordinat sistemine entegrasyonu ve özellikle pratik yüksekliklerin elde edilmesinde, en uygun jeoit yüzeyi modellemesi için gerekli bilgilerin ortaya konması ve araştırılması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda; pratik ve jeoit yüksekliklerinin elde edilmesi için gerekli teorik bilgiler ortaya konularak, bu bilgilerin sayısal uygulamaları üzerinden sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Yapılan deneysel uygulamalarda; yeterli sıklıktaki yüzey noktası üzerinde GPS-Nivelman kombinasyonu ile belirlenmiş jeoit yüksekliklerine bağlı olarak, sekiz modelleme tekniği ve otuz dokuz alt varyasyonla bulunan sonuçların, deney alanında önceden hassas ölçümlemelerle elde edilen gerçek değerleri ile karşılaştırıldığında, yüksek ilişki yüzdesi ve istenilen düzeyde standart sapmalar bulunmuştur. Böylece, GPS' in değişik kombinasyon ve modellemeler ile pratik yükseklikler için kullanılabileceği belirlenmiştir. Ayrıca; oldukça karmaşık, değişik hesaplama tekniklerini içeren ve farklı yaklaşım açılarına sahip modelleme yöntemlerinin, pratik yüksekliklerin belirlenmesinde ne amaçla ve ne şekilde kullanılabileceğine yönelik önemli sonuçlar elde edilmiş ve değişik öneriler sunulmuştur. Türkçe anahtar kelimeler: 1- GPS 2- WGS 84 3- Jeoit 4- Pratik yükseklik 5- Modelleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, modern geodetic methods, especially GPS technology, are widely utilized in the large geodetic applications requiring accuracy and speed. The GPS technology, however, has some shortcomings for these types of applications. One of the most important problems to deal with is the obtaining practical heights from ellipsoidal heights. This study focuses on putting forward and investigating the knowledge required for the most suitable geoid surface in the integration of the positions obtained in WGS84 coordinate system with the coordinates in regional frames and particularly in the procuring practical heights in GPS applications for geodetic purposes. In this respect, the theoretical concept essential for orthometric and geoidal heights is laid out and the results computed from the numerical applications of these facts are presented in this study. The results are obtained from the eight modeling techniques and thirty- nine subvariation in the tests conducted in relation with the geoidal heights determined by the combination of GPS and conventional spirit leveling carried out on the adequately dense surface points. The results exhibit high relation rates and standard deviations at expected levels when compared with the real values previously obtained from the precise leveling measurements in the test field. It is, thus, found out that GPS technique can be used for practical heights with various combinations and modeling. Furthermore, a number of crucial conclusions and suggestions are presented in relation to how and for what purpose the modeling techniques that comprise various and complex computation methods and different approaches can be used to determine practical heights İngilizce anahtar kelimeler: 1- GPS 2- WGS 84 3- Geoid 4- Practical height 5- Modeling