Marka hakkına tecavüz sayılan haller ve tazminat talepleri
Conditions considered infringement of the brand right and claims for compensation
  1. Tez No: 791942
  2. Yazar: BEDRİYE İLKİZ TUANA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA BADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Marka hakkı tescille kazanılan bir mülkiyet hakkıdır. Marka sahibi tescilli markasından kaynaklanan haklara mutlak olarak sahiptir. Bu haklardan biri de SMK kapsamında korunan marka hakkına tecavüzden kaynaklanan tazminat talep etme hakkıdır. Tescilli marka hakkının ve bu hak kapsamında, hakka tecavüzden kaynaklanan tazminat talep etme hakkının birtakım sınırları vardır. Çalışmamızda marka hakkının hukuki niteliği ve kazanılmasının esasları, marka hakkına hâkim ilkeler, marka hakkına tecavüz halleri ve marka hakkı sahibinin yetkisi olan tazminat talepleri ve tazminat yargılamasına ilişkin özellikler Sınai Mülkiyet Kanunu, uluslararası sözleşmeler, öğretideki görüşler, ulusal ve uluslararası yargı kararları ışığında açıklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı marka hakkının, mülkiyet haklarının özel bir görünümü olduğunun ortaya konulması, SMK düzenlemesi ile getirilen marka hakkına tecavüz halleri ve tazminat taleplerinin özelliklerinin irdelenmesidir. SMK'nın yürürlüğe girmesinden sonra marka hakkına tecavüz sayılan haller genişletilmiştir. Marka hakkına tecavüz hallerinin ve tazminat taleplerinin her birinin incelendiği bir çalışmanın yapılması ihtiyacı doğmuştur. Çalışma yazılı ve veri tabanlı kaynakların taranması ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an acquired property right registered with a trademark right. The trademark owner has absolute rights to the registered trademark. One of these rights is the right to demand compensation for violations against the trademark protected under the SMK. There are dimensions of the registered trademark share and the scope of this right, the burden of demanding rectification from the infringement of the right. The legal provisions of our working brand and the principles of its acquisition, the principles of brand dominance, the cases of brand accusations and the compensation provisions with the authority of the trademark right holder and the features of the compensation proceedings are explained to capture the Industrial Property Law, international conventions, doctrinal opinions, national and international judicial decisions. The aim of this study is to reveal a special point of view of the brand advantage, managers, brand accusations brought by the SMK regulation and to examine the collection of compensation. After the conversations of SMK, the cases deemed infringement of the trademark rights come to an end. Trademark accusation necessitates an application in which the man is examined after the cases of rape and compensation are found. The study was prepared by scanning software and database resources.