Anatomi eğitiminde medikal illüstrasyon, anatomi eğitimi için yeni bir perspektifle gösterimler ve yaklaşımlar: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi örneği
Medical illustration in anatomy education, displays and approaches with a new perspective for anatomy education: The case of Kocaeli University Faculty of Medicine
- Tez No: 791943
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR PÖSTEKİ, PROF. DR. TUNCAY ÇOLAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Anatomi, Güzel Sanatlar, Anatomy, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Resim ve Grafik sanatların tarih boyunca Tıp Bilimi ile süregelen birlikteliklerinde üstlendikleri işlevler; eğitim görselleri oluşturarak öğrenmeyi kolaylaştırma, bilgi yayma, bilgi aktarma ve belgeleme olarak sınıflandırlabilir. Tıp bilimi tarihsel süreçte görsel bilginin aktarılmasında resimleyerek açıklama ve aktarım yolunu seçmiştir. Resim Sanatı ile Tıp Biliminin bir araya gelmesiyle Tıp Ressamlığı/Medikal İllüstratör'lük akademik programı ve müfredatı olan multidisipliner bir alan ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, anatomik bedenin görselleştirilmesi ile başlayan anatomi sanat ilişkisi, anatomik illüstrasyonun genişleyerek multidisipliner bir alan olan medikal illüstrasyona evrilmesi süreci bağlamında ele alınmıştır. Birinci bölümde; anatomik bedenin görselleştirilmesi ile başlayan anatomi sanat ilişkisi medikal illüstrasyona giden süreçte tıp ve sanat ilişkisi, illüstrasyonun tanımı türleri ve işlevlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, tıbbi illüstrasyonun yapısı ve önemi vurgulanarak, anatominin tarihçesi, Avrupa'da modern anatominin doğuşu ve yükselişi ile anatomik bedenin görsel temsili, anatominin ve Avrupa'da anatomik illüstrasyonun gelişimi, anatominin sanatla ilişkisi, anatomi tiyatroları ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise, anatomi eğitiminde kullanılmak üzere belirlenen“Plexus Brachialis”konusunu içeren ve araştırmacı tarafından hazırlanan medikal illüstrasyonların Kocaeli Üniversitesi Tıp Fak. öğrencilerine sunulması ve işlevselliklerinin belirlenmesine yönelik uygulanan anket sorularından elde edilen sonuçlar ve bulgulara ilişkin yorumlar yer almaktadır. Araştırmanın bulguları, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2020 - 2022 yılları arasında yapılan anket çalışmasının verileri ve betimsel kısmı ise literatür taraması esnasında elde edilen kavramsal veriler çerçevesinden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Functions of Painting and Graphic Arts in their ongoing association with Medical Science throughout history; It can be classified as facilitating learning by creating educational visuals, disseminating information, transferring information and documenting. Medical science has chosen the way of explaining and transferring visual information in the historical process. With the combination of Painting and Medical Science, a multidisciplinary field with an academic program and curriculum of Medical Painting/Medical Illustrator has emerged.In this study, the relationship between anatomy and art, which begins with the visualization of the anatomical body, is discussed in the context of the expansion of anatomical illustration into medical illustration, which is a multidisciplinary field. In the first part; The relationship between anatomy and art, which begins with the visualization of the anatomical body, in the process leading to medical illustration, the relationship between medicine and art, the definition of illustration, its types and functions are mentioned. In the second part, the history of anatomy, the birth and rise of modern anatomy in Europe, the visual representation of the anatomical body, the development of anatomy and anatomical illustration in Europe, the relationship between anatomy and art, and anatomy theaters are discussed, emphasizing the structure and importance of medical illustration. In the third part of the research, the medical illustrations prepared by the researcher and containing the subject of“Plexus Brachialis”determined to be used in anatomy education were presented to Kocaeli University Faculty of Medicine. There are comments on the results and findings obtained from the questionnaire questions applied to the students and determining their functionality. The findings of the research consisted of the data of the survey study conducted at Kocaeli University Faculty of Medicine between the years 2020 - 2022, and the descriptive part consisted of the conceptual data obtained during the literature review.