Gelir dağılımı ve sağlık harcamaları arasındaki ilişkinin tespiti: Türkiye örneği
Determining the relationship between income distribution and health expenditures: The example of Turkey
- Tez No: 791955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin 1980-2019 dönemlerine ilişkin sağlık harcamaları ile gelir dağılımı arasındaki ilişkiyi yapısal kırılmalı modeller aracılığıyla incelemektir. Bunun için ilk olarak Zivot-Andrews yapısal kırılmalı birim kök testi uygulanmış olup serilerin bazı koşullarda yapısal kırılma altında durağan oldukları tespit edilmiştir. Zivot-Andrews birim kök testinden sonra Gregory-Hansen eşbütünleşme analizi yapılmış ve serilerin yapısal kırılma altında eşbütünleşik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulunan eşbütünleşme seriler arasında en az bir nedensellik ilişkisinin olabileceğini göstermektedir. Granger nedensellik analizi sonucunda, enflasyondan sağlık harcamalarına ve sağlık harcamalarından enflasyona doğru çift yönlü, döviz kuru sağlık harcamalarına, gini katsayısından ve döviz kurundan enflasyona doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuş olup, sağlık harcamalarından gini katsayısına, gini katsayısından sağlık harcamalarına doğru herhangi bir nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between health expenditures and income distribution for the period 1980-2019 in Turkey through structural break models. For this, Zivot-Andrews unit root test with structural break was applied first and it was determined that the series were stationary under structural break. After the Zivot-Andrews unit root test, Gregory-Hansen cointegration analysis was performed and there was cointegration between the series under structural break. The cointegration found shows that there may be at least one causality relationship between the series. As a result of the Granger causality analysis, a bidirectional causality relationship was found from inflation to health expenditures and from health expenditures to inflation, from exchange rate to health expenditures, from gini coefficient and exchange rate to inflation, and no causality relationship was found from health expenditures to gini coefficient, from gini coefficient to health expenditures.