Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eseri Metin-Muhteva (1. cilt 276-349 numaralı varaklar)
Aşki Mustafa Efendi's work on history of Medina text-content (Volume 1, leaflets 276-349)
  1. Tez No: 791954
  2. Yazar: MERYEM KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAMİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair Ta'tîru Ercâi'd Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Beledi Hayri'l-Beriyye adlı üç ciltlik eserinin birinci cildinin 276-349 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmış ve ilgili varakların muhtevası tahlil edilmiştir. Çalışma, giriş hariç toplam iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, eserin müellifi Semhûdî ve mütercimi Aşkî'nin hayatları ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, nüshanın imlâ hususiyetlerine yer verilmiştir. 276-349 numaralı varakların muhtevası; metinde işlenen konular, metinde geçen âyetler; şahıs, mekân, kabile ve kitap isimleri bağlamında metinde geçen isimler ve metinde geçen manzûmeler olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, öncelikle metinde izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiş, ardından Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eserinin 276-349 numaralı varaklarının transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the leaflets 276-349 of the first volume of Aşki Mustafa Efendi's three-volume work“Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Beledi Hayri'l Beriyye”on the history of Medina were transcribed and the contents of the relevant leaves were analyzed. Excluding the introduction part, this study consists of two parts. In the introduction part of the study, the importance, purpose and scope of the study is stated. The first chapter indicates not only the lives and works of the author of the work, Semhudi and its translator Aşki but also the orthographic features of the copy. The content of the leafs numbered 276-349 debated in the context of the subjects discussed in the text, the verses, the persons took place in the text, the places, tribes, book names and the poems. The second part of the study initially declares the method followed during the analysis and then, it states the transcripted text of the leaves 276- 349 of Aşki Mustafa Efendi's work on the history of Medina. In the conclusion part, a general evaluation about work was claimed.