Amerika Birleşik Devletleri istihbarat örgütleri: 2003 Irak müdahalesi ve özel askeri şirketler
United States intelligence agencies: 2003 Iraq intervention and private military companies
- Tez No: 791956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BURAK DARICILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin özel askeri şirketler ile ilişkisinin temelleri ülkenin kuruluş yıllarına kadar dayanmaktadır. Bu ilişki 11 Eylül 2001 sonrası ABD'nin radikal teröre karşı başlattığı savaş ile artmıştır. Bu süreçte, uluslararası sistemdeki güç dengesinde değişimler yaşanmasına sebep olmuştur. Bu nedenle özel askeri şirketler bazı ülkelerin istihbarat servisleri ile geniş kapsamlı ilişkiler tesis etmiştir. Bu ilişki ile özel askeri şirketler zamanla ekonomik ve askeri anlamda gelişme göstermiştir. Bu çalışmada öncelikle özel askeri şirketlerin ABD istihbarat birimleri ile etkili bir şekilde faaliyet gösterdiği 2003 Irak İşgalindeki rolleri ve ortaya çıkardıkları sorunlar ele alınmaya çalışılmıştır. Bu hedef dahilinde ABD'nin istihbarat servislerinin özel askeri şirketler aracılığıyla hangi alanlarda etkin olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada özel askeri şirketlerin gücünün anlaşılması hedeflenmiş ve özel askeri şirketler sert bir güç enstrümanı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The foundations of the relationship of the United States of America (USA) with private military companies date back to the founding years of the country. This relationship increased with the war launched by the USA against radical terrorism after September 11, 2001. In this process, it caused changes in the balance of power in the international system. For this reason, private military companies have established extensive relations with the intelligence services of some countries. With this relationship, private military companies have developed economically and militarily over time. In this study, first of all, the roles of private military companies in the 2003 Invasion of Iraq, in which they operated effectively with the US intelligence units, and the problems they revealed were tried to be discussed. Within the scope of this aim, it has been tried to reveal in which areas the intelligence services of the USA are active through private military companies. In addition, in the study, it was aimed to understand the power of private military In addition, in the study, it was aimed to understand the power of private military companies and private military companies were analyzed as a hard power instrument companies and private military companies were analyzed as a hard power instrument.