Die darstellung des Türken- und Türkeibildes in den jüngsten DAF-lehrwerken
Türk ve Türkiye imgelerinin yabancı dil olarak Almanca ders kitaplarındaki sunumu
- Tez No: 791957
- Danışmanlar: DR. ISABELL AYDAN RISCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok yönlüdür. Almanya bir yandan Türkiye'nin en önemli ekonomik ortağı ve yatırımcısıdır. Ayrıca, Türkiye'ye gelen turistlerin çoğunluğunu Almanlar oluşturmaktadır. Öte yandan, üç milyondan fazla Türkiye kökenli insan, şu anda Almanya'da kalıcı olarak yaşayan en büyük eski göçmen grubunu oluşturuyor. (vgl. Auswärtiges Amt 2022b) Buna bağlı olarak, Türk-Alman ilişkilerinin de ders kitaplarında belirli bir ölçüde temsil edilmesi beklenmelidir. Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin DaF ders kitaplarının tasarımı üzerinde nasıl bir etkisi olduğu sorusu akla gelmektedir. Bu yüksek lisans tezinin çıkış noktası, Almanya'daki en büyük azınlık olan Türk kökenlilerle ilgili olarak Almanca konuşulan dünyanın çeşitliliğinin, yabancı dil olarak Almanca için mevcut ders kitaplarına ne ölçüde yansıtıldığını analiz etme niyetiydi. Bu doğrultuda, bu yüksek lisans tezi, 2010 ve 2022 yılları arasında yayınlanan en son DaF ders kitaplarındaki Türk ve Türkiye imajının durumunu ele almaktadır. Ayrıca, bu tasvirlerin Türk-Alman ilişkileriyle nasıl bir ilişkisi olduğu da belirlenecektir. Bu tezin ampirik kısmında Rösler'e (2012) dayanarak eş zamanlı, betimleyici ve yorumlayıcı bir ders kitabı analizi ve Mayring'e (2015) göre içerik analizine dayalı ampirik bir çalışma yapılacaktır. Bu nitel yöntemle, elde edilen veri materyali analiz edilip ardından kategorize edilecektir. Sonuçlar, Türk ve Türkiye imajının tasvirinin 6 temada kategorize edilebileceğini ve ayrıca ders kitaplarındaki durumun Türk-Alman ilişkilerini tarihsel olarak yansıttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Relations between Germany and Turkey are multifaceted. On the one hand, Germany is the most important economic partner as well as investor in Turkey. In addition, Germans form the majority of tourists in Turkey. On the other hand, more than three million people of Turkish origin form the largest group of former immigrants who now live permanently in Germany. (vgl. Auswärtiges Amt 2022b) Accordingly, it is to be expected that aspects of Turkish-German relations will also be represented to some degree in textbooks. The question arises as to what influence relations between Germany and Turkey have on the design of DaF textbooks. The starting point for this Master's thesis was the intention to analyse the extent to which the diversity of the German-speaking world in relation to its largest minority in Germany - the people of Turkish origin - is also reflected in current textbooks for German as a foreign language. Accordingly, this Master's thesis deals with the status of the image of Turks and Turkey in the most recent DaF textbooks published between the years 2010 and 2022. In addition, it will be determined what reference their portrayal has with regard to Turkish-German relations. Based on Rösler (2012), a synchronous, descriptive and interpretative textbook analysis and an empirical study based on content analysis according to Mayring (2015) are conducted in the empirical part of this thesis. This qualitative method is used to analyze and categorize the obtained data material. The results show that the portrayal of the image of Turks and Turkey can be categorized into 6 themes, and furthermore, the status in textbooks reflects Turkish-German relations historically.