İstanbul metropolitan alanında yasadışı yapılaşan alanlarda kat mülkiyeti esaslı 18. madde uygulaması, Ümraniye Çakmak Mahallesi örneği
- Tez No: 79197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ GÖRGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET 2. Dünya Savaşından sonra gelişmekte olan ülkelerde hızlı nüfus artışı ve kırdan kente göç sonucunda kontrolsuz ve sağlıksız kentleşmeler oluşmuştur. Bu süreci yaşayan ülkemizde de özellikle 1950'den sonra nüfus hızla köyden kente toplu kitleler halinde göç etmeye başlamıştır. Göçle gelen nüfusun ilk problemi barınma olmuştur. Bunu en kısa sürede yapma ve barınma isteğinden doğan“gecekondu,kaçak yapı”diye tanımladığımız yasadışı yapılar hızla çoğalmaya başlamıştır. Gecekondu ve kaçak yapılar plansız gelişmeyle birlikte mülkiyet problemini de beraberinde getirmiştir. Kamu alanlarına ve hatta özel şahısların arsalarına kondurulan bu yapılar halen günümüzde devam etmekte olup ülkenin başlıca problemlerinden biri haline nihayet gelmiştir. Çünkü önceleri masum başlayan barınma amaçlı bu olgu günümüzde ticari amaç haline gelmiştir. Günümüzde bu alanların planlı hale dönüştürülmesindeki ilk çalışmalardan birisi de yasal olmayan bu alanların yasal hale dönüştürülmesidir. Bu geçişte hisseli bölüntüm alanlar oluşturularak çözülmeye çalışılmıştır. Bu da 150-200 m2'den oluşan parseller üretimiyle kente ayrı bir manzara vermiştir. Ancak görülmektedir ki bu çözümlerde kentin sağlıklı gelişmesinde bir fayda sağlanamamıştır. Bunlara politik amaçlı af yasalarıda ilave edilince kentlerdeki bu problem çözülmesi çok zor bir noktaya kadar gelmiştir. Artık bu gün Türkiye başka bir çözüm arayışı içindedir. Kamu kurumu veya bir girişimciyle geniş yüzeye yayılmış olan hisseli alanların plan bütünlüğü içinde tek mülkiyet gibi davranıp alt yapılı donatılarıyla beraber sağlıklı ve estetiğe değer bir model arayışı içindedir. Oldukça zor görünen bu modelin uygulanması halinde özellikle kentlerde yaşanan alt ve üst yapı itibariyle sağlıksız yapılaşmaların önleminin alınabileceği inancındayız. Yapılan tez; konusu ve içeriği bağlanımda, İstanbul-Ümraniye Çakmak Makalesinde projelendirilmiş uygulama aşamasında olan bir planlama alam seçilerek bu konu hem mülkiyet, hem planlama, hem politik hem de toplumsal bütünlük anlamında bir örnek teşkil edeceği düşüncesiyle irdelemeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the 2 nd World war In develeoping cuntries, as a result of fast population growth and migration from the country to the cities, uncontrolled and unhealthy urbanısatıon emerged. In our country, particularly after 1950, the population began to move to the cities m masses. The primal problem of the population, coming with the migration has been sheltering. Illegal construction, we call as gecekondu in Turkish, began to mushroom to an accelerating extend. Illegal housing brought about the problem of property. These buildings, constructed an public and private areas, are still one of the major problems of the cuntry. Because, while it began with innosence purpose at the very begınıng, it is of the commercıal purpose nowadays. One of the first works of returning these areas to the planned form is the returning of these illegal areas to illegal ones. In this transition this problem has been tried to be solved by forming shored divided areas. This gave the cities a different landscape by the productions of plot of lands consisting of 150- 200 m2. However it is seen that any benepit has been unable to be provided m the healty develeopment of the city. The solution of this problem in the cities reached to the rather difficult poınt when added to the political purpased amresty law. Turkey has been involved in the search for another solution. We believe that the precaution of unhealty housing experienced in big cities particularly in terms of infra and supra structure will be able to be taken. The thesis mode: in terms of its topic and conted, The subject of thesis made in İstanbul-Ümraniye is examined distred with bunch of, planning politics and the whole of society. The reason make the and the whole of society. The reason make the it is asswed thesis necessary is, the assumption of that it is an example for the field possession.