Parselleme ve imar tüzemize göre irdelenmesi
  1. Tez No: 79196
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Güzel, sağlıklı ve içinde severek yaşanan kentlerin en küçük öğesi imar parselidir. İmar parseli; üzerine binaların, alt-üst yapıların inşa edildiği en küçük kentsel arazi parçasıdır. İmar parselleri konum, şekil, büyüklük ve diğer nitelikleriyle amaçlanan imara elverişli ve her an ulaşılabilir olmalıdırlar. Eğer bitişik yapı düzeni söz konusu değilse, yapılar arasında belli bir alanın boş bırakılması gerekir. Parselleme, her ülkede bir takım yasalara, yürütmeliklere göre tasarlanan planlara uymak ve halkın sosyo-ekonomik gereksinimlerini de karşılamak zorundadır. Tezin 1. Bölümünde çalışmanın amacı, 2. Bölümünde ülkemizdeki planlama anlayışı ve Almanya'dan seçilen bir imar planı tasarımı aşamalarında en iyi parsellemeye nasıl ulaşılacağı, yapı düzenlerine göre teorik parsel boyutları ve ayrı bir çizelge içinde de parsellemenin algoritması açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca ülkemizdeki parsellemeyi son 40 yıldır etkileyen yönetmeliklerdeki veriler çizelgeler halinde düzenlenmiştir. Tezin 3. Bölümünde ülkemizde düzenli kentler elde etmeye yönelik temel imar yasaları ve bunların son 40 yılın imarında önemli etkisi olan kentsel toprak düzenlemesi hükümleri incelenmiş ve 4. Bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The smallest element of the cities in which living is well, healthy and lovely is improvement parcel. The improvement parcel is the smallest land part of urban where the buildings, constructions and utility facilities are built. Improvements parcels must be convenient for the aimed public works with location, shape, size, other qualities and it must be always accessible. If adjacent building order doesn't occur, a certain amount of land part must lie between the buildings. Division into parcels must be appropriate to the plans which are designed according to the laws and specifications and supply to the needs of people living there. In the first chapter of the thesis, the aim of the study was explained. In the second chapter, planning intelligence in our country and how the best dividing into parcel is going to be obtained according to the stages of the design of the development and construction of public facilities plan chosen from Germany, theoretical parcel sizes according to building orders and the algorithm of the division into parcel were explained. Besides, the data in the specification effecting division into parcel in our country for last fourth years were arranged as tables. In the thirds chapter, the basic development and construction of public facilities laws in our country oriented to obtaining neat cities and the rules of these laws related to urban land arrangement were examined. In the fourth chapter, conclusions and suggestions were given.