Experimental investigation of local scour around the head section of the rubble mound breakwater in case of breaking waves
Kırılan dalgalar durumunda şevli yüzlü dalgakıran kafa kesitindeki yerel oyulmaların deneysel araştırılması
  1. Tez No: 791973
  2. Yazar: YUSUF YAŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kıyı yapıları ve demirlenmiş halde bulunan gemiler, dalgaların etkisiyle zarar görebilir. Bu zararları en aza indirmek için dalgakıran adı verilen uzun setler inşa edilerek sakin bir su seviyesi oluşturulur. Dalgakıranlar, dalganın enerjisini kıyıya ulaşmadan sönümleyerek kıyıdaki dalga yüksekliğini azaltır. Ancak bu yapıların gövde ve kafa kısımlarında dalga ve akıntıların etkisiyle oyulma ve yığılma meydana gelebilir. Oyulma sonucunda ise stabilite sorunları ve göçmelere varan hasarlar görülebilmektedir. Bu nedenle dalgakıran çevresinde oluşan oyulmanın incelenmesi oldukça büyük önem taşımaktadır. Kırılmayan dalgalar için kafa kesiti ile ilgili çalışmalar olmasına rağmen, kırılan dalgaların etkisi altındaki yerel oyulmayı inceleyen herhangi bir deneysel çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu tez çalışması, literatürdeki eksikliği gidermeyi ve kırılan dalga durumu için dalgakıranda stabilite kayıplarına neden olabilecek yerel oyulmayı incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, kırılan dalgaların etkisi altında bir şevli yüzlü taş dolgu dalgakıranın kafa kesitindeki yerel oyulma deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, iki farklı taban malzemesi (0.23 mm ve 0.55 mm) ve beş farklı düzenli dalga (1.7 s, 2.0 s, 2.3 s, 2.7 s, 3.1 s) için gerçekleştirilmiştir. Bu tezde, kırılan ve kırılmayan dalga durumları karşılaştırılmış ve sonuç olarak kırılma durumu için oyulmanın önemli ölçüde azaldığı sonucuna varılmıştır. Kırılmış dalga koşullarında gerçekleştirilen deneylerde, her iki taban malzemesi durumunda önemli bir yerel oyulma gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Coastal structures and anchored vessels can be damaged by the effect of waves. In order to minimize these damages, long embankments called breakwaters are built to form a calm water level. The breakwaters absorb the energy of the wave before it reaches the shore, therefore reducing the wave height on the shore. However, in the trunk and head sections of these structures, scour and deposition can occur with the effect of waves and currents. And as a result of the scour, stability problems and damages, to the point of collapsing, can be seen. For this reason, it is very important to examine the scour that occurs around the breakwater. Although there are existing studies on the head section for non-breaking waves, no experimental study examines the local scour under the effect of breaking waves. Therefore, this thesis aims to eliminate this deficiency in the literature and to examine the local scour that may cause stability losses in the breakwater for the breaking wave case. In this study, the local scour in the head section of a rubble mound breakwater under the effect of the breaking waves was experimentally investigated. The experiments were carried out for two different bed materials (0.23 mm and 0.55 mm) and five different regular waves (1.7 s, 2.0 s, 2.3 s, 2.7 s, 3.1 s). In this thesis, the breaking and non-breaking wave cases were compared and as a result, it was concluded that the scour significantly reduced for the breaking case. In the experiments carried out under the breaking wave conditions, no significant local scour was observed in either bed material conditions.