Yapı çevresinde deformasyon ölçmeleri ve bir model üzerinde uygulanması
Structure outside of deformation measurement and application to a model
- Tez No: 79200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yeryüzündeki büyük yapılarda ve tarihi binalarda zamanla şekil değişimleri oluşur. Bu değişimlerin yönü ve büyüklüğü, zaman içerisindeki değişim miktarı, belirli zamanlarda ve değişik metodlarla ölçülerek saptanır. Yapılan ölçümler belirlenen test yöntemleri vasıtası ile değerlendirilir. Değerlendirme için çok sayıda analiz yöntemleri geliştirilmiştir. Başlangıç olarak deformasyonun bir tanımı yapılarak, oluşum ve nedenleri üzerinde durulmuştur. Deformasyonun tesbiti için ölçüm yöntemleri kısaca anlatılmış; ancak bu ölçümlerin jeodezik yöntemle yapılmış olması nedeni ile jeodezik yöntemler üzerinde daha detaylı olarak durulmuştur. Ölçüm yönteminin seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde de ufak bir çalışma yapılmıştır. Günümüzde GPS 'in de jeodezik ölçmelerde kullanılıyor olması nedeni ile bu yöntem de incelenmiş ve deformasyon ölçümlerinde bu yöntemin uygulanabilirliği ifade edilmiştir. Diğer yandan otomatik kaydedici cihazlar üzerinde de kısaca durulmuştur. Binaların yapımında, kullanılan malzeme, malzemede zamanla oluşabilecek değişiklikler, zemin durumu, dışardan binaya gelebilecek etkiler ve binanın bulunduğu yerin özellikleri yapılardaki ölçümün şeklim ve ölçüm yöntemini etkilemektedir. Ölçümlerde oluşabilecek hatalar incelenmiş ve hataların en aza indirilmesi yoluna gidilmiştir. Yapının tarihi olması (Dolmabahçe Sarayı) ve Swiss Otel'in büyüklüğü nedeniyle istenilen model oluşturulamamıştır. Ancak nivelmanda gidiş-dönüş ortalama hataları hesaplanmış, Model testi yapılmış,Pope 'ye göre uyuşum testi yapılarak uyuşumsuz ölçüye rastlanmamış, F-testi yapılarak ortalama hataların uyuşum içinde oldukları görülmüş ve ortalama aykırılık yöntemi ile analiz işlemi yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Form and position can occur in large structure and historical buildings in the course of time. Direction and magnitude of these changes and amount of variation throughout time are determined at specific times an by measurements with different methods. Performed measurements are evaluated by specified test procedures.Many analysis procedures have been developed for the evaluation procedure. Initially deformation is defined and the formation and causes of it are considered. Different measurement procedures for determination of deformation are described briefly, however, since these measurements have been performed with geodetic methods, geodetic methods are considered in more details. A study has also been conducted related with the items which should be considered for the identification of measurement procudure. Due to the fact that GPS is also used for the geodetic measurements presently, this method and its applicability in the deformation procedures is also investigated. Moreover, automatic recorders are briefly studied too. Construction method of building, construction materials, time dependent variations that may occur in materials, ground conditions, external impacts on the building and some characteristics of the location affect the measurement type and method. Possible errors that may initiate measurements are examined and corrected. Classical method is used for the calculation since the proposed model can not be utilised due to the facts that the structure ( Dolmabahçe Sarayı) is a historical building and Swiss Hotel is a big structure. However, the coming and going mean errors are calculated in levelling, model test is performed, according to Pope, consistency test is performed and no inconsistent measurement are identified F- test is performed and it is determined that means errors are consistent and analysis procedure is conducted by the mean incongruity method. vu