Sound analysis for indoor compatible event detection with deep learning
Kapalı ortama uygun aktivite tespiti için derin öğrenme ile ses analizi
- Tez No: 792000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akıllı sistemler çevreden topladıkları verileri analiz ederek kullanıcının hayatını kolaylaştıran sonuçlar üretir. Akıllı sistemlere olan ihtiyaç ve kullanım alanı gün geçtikçe artmaktadır. Akıllı sistemlerin analiz etmesi için gerekli olan verinin niceliği ve niteliği ise analizin başarısını etkilemektedir. Bu sebeple ulaşılabilirliği ve örnek sayısının fazla olması ses verisinin popülerliğini arttırmıştır. Biz bu çalışmamızda uygun fiyatlı, kolay erişilebilir ve taşınabilir bir akıllı ortam yaratmayı amaçladık. Analiz için ses verisini spektrogramlara çevirerek elde edilen görüntüleri evrişimli sinir ağını eğitmek için kullandık. Eğitim için resim birleştirme, çoklu girdi ve öğrenme aktarımı olmak üzere üç farklı yöntem kullanıldı. En başarılı sonuçlar yüzde 87,26 başarı ile transfer öğrenme yöntemiyle elde edildi. Veri seti olarak ise ESC 50 veri setinden alınmış sekiz farklı kapalı ortama uygun ses seçilmiştir. Elde edilen sonuçların teoride kalmaması için eğitilen modeller ev ortamında kaydedilmiş ses verileri ile test edildi. Test sonuçlarının ortalaması, ESC veri seti ile elde edilen test sonucundan düşük olsa da bazı ses tiplerinde yüzde yüze varan başarı elde edilmiştir. Bu amaçla kayıt ve analiz işlemlerini yapabilmesi için akıllı telefon uygulaması prototipi geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Smart systems analyze acquired data from the environment and generate results that make the user's life easier. Smart systems improve the quality of life for users by analyzing data collected from the environment. The scope of application and demand for smart systems expands daily. The success of smart systems depends on the quality and quantity of the data used for analysis. For this reason, sound data is becoming increasingly popular as a result of its accessibility and a vast number of samples. In our work, we aim to build a smart system that is affordable, mobile, and easily accessible. We transformed sound data into spectrograms and used them to train a convolutional neural network. Three distinct approaches (image combination, multi-input, and transfer learning) were used during training. The highest success rate is achieved by the transfer learning approach with 87.26 percent. From the ESC 50 dataset, eight sounds are selected that are suitable for indoor environments. In order to assess the trained models' performance in the real world, we also use recordings of real-life examples. Even though the overall results are not high as the ESC dataset test, the system achieved almost 100 percent for some sound types. For this purpose, a new smartphone prototype application is developed to record and analyze sound.