Politik psikoloji boyutuyla ve neoklasik realizm çerçevesinde Türkiye'nin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) katılışı
Türkiye's Entry into the North Atlantic Treaty Organization (NATO) with the Dimension of Political Psychology and the Framework of Neoclassical Realism
  1. Tez No: 792011
  2. Yazar: SELÇUK DEMİRKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KANTARCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Literatürde Türkiye'nin NATO'ya girmesinde sistemik ve devlet içi pek çok etkenin rol oynadığı ileri sürülmüştür. Ancak bu zamana kadar Türkiye'nin NATO'ya katılmasına etki eden psikolojik motivasyonlar irdelenmemiştir. Bu tezin amacı ise, Türkiye'nin NATO'ya katılma kararında etkili olan psikolojik faktörlerin açığa çıkarılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda,“Türkiye'nin NATO ittifakına katılma kararı almasında psikolojik motivasyonların etkisi var mıdır?”sorusu bu tezin temel sorunsalıdır. Bu sorunsal ışığında da tezde, Türkiye'nin NATO ittifakına katılma kararı almasında, diğer sistemik ve devlet içi etkenlerin yanı sıra psikolojik faktörlerin de etkili olduğu iddiası savunulmuştur. Bu kapsamda, ittifaka katılma kararında etkili olduğu tespit edilen psikolojik motivasyonlar Politik Psikoloji boyutuyla ve Neoklasik Realizmin ara değişkenleri bağlamında incelenmiştir. Söz konusu motivasyonların tespit edilmesi noktasında da resmi arşivlerden, yazılı basından ve bu alandaki akademik çalışmalardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature, it has been asserted that many systemic and intra-state factors played a role on Türkiye's entry into NATO. However, until now, the psychological motivations affecting Türkiye's participation to NATO have not been examined. The aim of this thesis is to reveal the psychological factors affecting Türkiye's decision to join to NATO. In line with this purpose, the question of“whether the psychological motivations have an effect on Türkiye's decision to join the NATO alliance?”is the main problematic of this thesis. In the light of this problematic, the thesis argues that, the psychological factors were effective on Türkiye's decision to join the NATO alliance alongside other systemic and intra-state factors. With in this scope, the psychological motivations that were determined to be effective on the decision to join the alliance were examined with the dimension of the Political Psychology and in the context of the intermediate variables of Neoclassical Realism. The official archives, the press releases and academic studies in this field were used to determine the motivations in question.