Tek-dallı optik LOS kanallarda modülasyon teknikleri ve güç analizi
Modulation techniques and power analysis in wire-branched optical LOS channels
- Tez No: 792018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN SAVAŞCIHABEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde Optik kablosuz iletişim teknolojileri (OWC), radyo frekansı (RF) iletişimi için en önemli alternatif iletişim yöntemlerinden biridir. Radyo Frekansı (RF) haberleşmesinin kısıtlı olması nedeniyle özellikle son yıllarda yüksek hızlı kablosuz haberleşme sistemlerine olan talep ve ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Radyo frekansı (RF) haberleşme sistemlerinin; kontrolsüz radyasyon yayınımı, sınırlı bant genişliği, düzenlenmiş frekans gibi sınırlamaların bulunması ve hareketli (mobil) kullanıcı sayısındaki artışa hitap edememesi nedeniyle radyo frekansı (RF) tabanlı iletişim, son yıllarda ciddi bir spektrum sorunu ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Bunun yanında Görünür ışık iletişimi (VLC), radyo frekansı (RF) ile karşılaştırıldığında, görünür ışık iletişimi (VLC); iletim ortamı için görünür ışık spektrumunda daha yüksek frekans bantları kullanır. Bant genişliği avantajı nedeniyle görünür ışık spektrumunu kullanan VLC, yüksek elektromanyetik parazitlere karşı güçlü direnç ve yüksek iletim hızı sunduğundan daha avantajlıdır. Bu açıdan optik kablosuz iletişim sistemleri (OWC), yeni nesil kablosuz iletişim sistemleri için umut verici bir çözüm olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, Optical Wireless Communication technologies (OWC) are one of the most important alternative communication methods for radio frequency (RF) communication. Due to the limited Radio Frequency (RF) communication, the demand and need for high-speed wireless communication systems has been increasing day by day, especially in recent years. Radio frequency (RF) communication systems; Radio frequency (RF)-based communication has caused a serious spectrum problem in recent years due to the presence of limitations such as uncontrolled radiation emission, limited bandwidth, regulated frequency and not being able to address the increase in the number of mobile users. Besides, Visible Light Communication (VLC) compared to Radio Frequency (RF), Visible Light Communication (VLC); It uses higher frequency bands in the visible light spectrum for the transmission medium. Due to its bandwidth advantage, VLC using the visible light spectrum is more advantageous as it offers strong resistance to high electromagnetic interference and high transmission speed. In this respect, optical Wireless Communication Systems (OWC) are seen as a promising solution for next generation wireless communication systems.