Dijital emek kavramının emek arzı ve emek talebi yönünden incelenmesi: Nitel bir araştırma
Examining the concept of digital labor in terms of labor supply and labor demand: A qualitative research
- Tez No: 792022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma değişen emek kavramı ile ortaya çıkan dijital emek kavramının taraflarının kavrama yönelik bakış açılarını sunmak için yapılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama tekniği olan görüşme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 15 kişi dijital emek arz eden ve 15 kişi dijital emek talep eden toplam 30 kişiyle sınırlıdır. Çalışma sonucunda her iki taraftaki katılımcıların“emek”kavramını en çok çaba, zaman ve enerji kavramlarıyla açıkladıkları görülmüştür. Dijital emek kavramı algısının ise her iki grupta da“internet ortamında çalışma”olarak anlaşıldığı tespit edilmiştir. Her iki tarafın iş beklentileri de“diğer alanlarda çalışma”şeklinde ortaya çıkmıştır. Yine her iki tarafta sektörlerin dijitalleşeceği ve dijital dünyanın gelişeceğini düşündüklerini belirterek dijital emeğin geleceğinin parlak olduğuna inandıklarını belirtmiştir. Dijital emek arzında bulunanların bu kararı vermelerinde pandeminin etkili olduğu görülmüştür. Dijital emek talebinde bulunanlarında dijital emek arzında bulunmak isteyeceklerini belirtmiştir. Dijital emek arzında bulunanlar dijital emek arzında bulunmanın avantajının“kendine daha faza zaman ayırma”, dezavantajınınsa“sosyalleşememe ve sağlık problemleri”olduğunu ifade etmiştir. Dijital emeğe finansal yatırım yapma istekleri sorulan taraflardan dijital emek arzında bulunanlar“e-ticarete yatırım”tercihini belirtirken, dijital emek talebinde bulunanlar“donanıma yatırım”tercihini belirtmiştir. Dijital emeğin artık göz ardı edilemeyen bir emek türü olduğu görülmektedir. Bu emek türünün her geçen gün artacağı göz önünde bulundurularak özellikle sosyal güvenlik ve çalışma koşulları konusunda kapsamlı bir hukuki bir düzenlemenin getirilmesi elzemdir. Ayrıca bu emek piyasasına yönelik bilgilendirici eğitimlerin eğitim kurumları aracılığı ile küçük yaşlardan itibaren verilmesi kavramlara yönelik daha bilgili bir neslin gelmesine imkân sunarken nasıl bir emek türü arzında bulunacakları kararının daha doğru olarak verilmesine imkân sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to present the perspectives of the parties to the concept of digital labor, which emerged with the changing concept of labor. Interview method, which is a qualitative data collection technique, was used in the research. The sample of the research is limited to a total of 30 people, 15 of whom supply digital labor and 15 of whom demand digital labor. As a result of the study, it was observed that the participants on both sides explained the concept of“labor”mostly with the concepts of effort, time and energy. It was determined that the perception of the concept of digital labor was understood as“working in the internet environment”in both groups. The job expectations of both sides also emerged as“working in other fields”. Again, both sides stated that they think that the sectors will be digitalized and the digital world will develop and that they believe that the future of digital labor is bright. It has been seen that the pandemic has been effective in making this decision of those who supply digital labor. Those who demanded digital labor stated that they would want to supply digital labor. Those who supply digital labor stated that the advantage of supplying digital labor is“having more time for themselves”and the disadvantage is“not being able to socialize and health problems”. Among the parties who were asked about their willingness to invest financially in digital labor, those who supply digital labor stated the preference of“investing in e-commerce”, while those who demand digital labor stated the preference of“investing in hardware”. It is seen that digital labor is a type of labor that cannot be ignored anymore. Considering that this type of labor will increase day by day, it is essential to introduce a comprehensive legal regulation, especially on social security and working conditions. In addition, providing informative trainings on this labor market from a young age through educational institutions will enable a generation that is more knowledgeable about the concepts to come up with a more accurate decision on what type of labor they will supply.