Estetik emek ve iş ilanlarındaki görünümü üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on aesthetic labour and its appearance in job advertisements
- Tez No: 946706
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÜNGÖR DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, önemli bir kavram haline gelmeye başlayan estetik emek kavramını detaylı bir şekilde incelemek ve bu kavramının hizmet sektöründe işe alım süreci üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Estetik emeğin ne olduğu, boyutları ve sonuçları araştırılmış, buna yönelik alanda yapılan araştırmalar incelenmiştir. Literatür incelemesinden sonra ise estetik emeğin iş ilanlarına nasıl yansıdığı belirlenmiştir. 10 Aralık 2024- 10 Mart 2025 tarihleri arasında Türkiye'de en çok iş aranan dört dijital platform üzerinden hizmet sektöründe birbirinden bağımsız mesleklere yönelik yaklaşık 500 iş ilanı incelenmiş; bu ilanlar içerisinde 100 iş ilanı estetik emeğe ilişkin görünüş, sözlü iletişim becerileri ve davranışa yönelik kriterler barındırması nedeniyle seçilmiştir. İçerik analizi yöntemi ile iş ilanları incelenerek estetik emeğe ilişkin kriterler belirlenmiştir. Aranan kriterler, kullanılan sıklık ve ilanda arandığı sıraya göre ayrıca incelenerek en çok bireyin dış görünüşüne yönelik kriterlerin arandığı görülmüştür. İş ilanlarında aranan kriterler ile estetik emek arasında bağlantı bulunmuş; ancak verilen ilanlarda kriterlerin nasıl seçildiği sorusu belirsiz olduğundan aradaki ilişki belirsiz kalmıştır. Yapılan araştırmanın bulguları literatüre göre değerlendirilmiş ve konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the concept of aesthetic labor, which has become an important concept, in detail and to examine the effect of this concept on the recruitment process in the service sector. What aesthetic labor is, its dimensions and results were investigated, and the researches conducted in the field were examined. After the literature review, it was determined how aesthetic labor is reflected in job advertisements. Between 10 December 2024 and 10 March 2025, approximately 500 job advertisements for independent professions in the service sector were examined on the four most sought-after digital platforms in Turkey; among these advertisements, 100 job advertisements were selected because they contain criteria for appearance, verbal communication skills and behaviour related to aesthetic labor. Criteria related to aesthetic labor were determined by examining job advertisements with content analysis method. The criteria were also analysed according to the frequency used and the order in which they were searched in the advertisement, and it was seen that the criteria related to the individual's appearance were searched the most. A connection was found between the criteria sought in job advertisements and aesthetic labor; however, since the question of how the criteria were selected in the advertisements was unclear, the relationship remained unclear. The findings of the study were evaluated according to the literature and suggestions were presented.