Metal sülfür ve metal selen ince filmlerin güneş pili uygulamalarında pencere malzemesi olarak kullanılması
Study of metal chalcogenides thin films on solar cell applications as a window material
- Tez No: 79204
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÇINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada, PbSe ve TlBiSe2 ince filmler cam taşıyıcılar üzerine elektron demeti ile buharlaştırma tekniği kullanılarak büyütülmüş ve bunlar güneş ışınlarının kontrolü için kaplama malzemesi olarak araştırılmıştır. Filmlerin yapısı ve morfolojisi X- ışınları ve yüzey taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. TlBiSe2 filmlerinin Xışınları kırınım diagramında keskin yansımalar (pikler) görülmemiş olmasından bu filmlerin amorf olduğu sonucuna varılmıştır. Filmlerin 350-1100 nm bölgesindeki optik geçirgenlikleri UV-VIS spekrofotometre (Perkin Elmer Lambda 2S) kullanılarak çalışılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis thin films of PbSe and TlBiSe2 on glass substrates, deposited by e-beam evaporation technique, are studied as solar control coating films. X-rays and scanning electron microscope (SEM) studies were carried out. X-ray diffractographs of TlBiSe2 films did not show any sharp peaks, indicating that the films are amorphous. The optical transmission of the films was studied with an UV-VIS spectrophotometer (Perkin Elmer Lambda 2S) in the region of 300-1 100 nm.