Algılanan ülke imajının yaşam doyumu ve ülke bağlılığına etkisi: Almanya'da yaşayan gurbetçiler üzerine bir araştırma
The effect of perceived country image on life satisfaction and country loyalty: A study on gastarbeiters living in Germany
  1. Tez No: 792038
  2. Yazar: SAMED SOY
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT ARKLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Ülkeler, varlıklarını devam ettirmek adına ülkeyi meydana getiren önemli öğelerden biri olan birey ile olumlu ilişkiler kurmak mecburiyetindedir. Söz konusu ilişkinin gerçekleşmesinde birçok etken rol oynamaktadır. Yaşam doyumu ve ülke bağlılığı anılan etkenler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bireyin yaşam doyum düzeyinin yüksek olması ve ülkeye yönelik duygusal boyutta bir bağlılık davranışı sergilemesi ülkeler tarafından arzu edilen bir durumdur. Yaşam doyumu ve ülke bağlılığı üzerinde ise algılanan ülke imajının belirleyici bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu noktadan yola çıkan çalışma, algılanan ülke imajı ile yaşam doyumu ve ülke bağlılığı arasında neden-sonuç ilişkisini, diğer bir deyişle algılanan ülke imajının yaşam doyumu ve ülke bağlılığına etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bahsi edilen amaç doğrultuda Almanya'da yaşayan Türk gurbetçiler üzerine 20.04.2022-30.05.2022 tarihleri arasında bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Basit rastlantısal örneklemle gerçekleştirilen araştırma sonucunda, algılanan ülke imajı ile ülke bağlılığı, yaşam doyumu ve bunları meydana getiren alt boyutlar arasında çoğunlukla orta düzeyde pozitif yönlü ilişkinin olduğu; algılanan ülke imajının hem yaşam doyumu hem de ülke bağlılığı üzerinde etkisinin bulunduğu; katılımcı profilinin ise algılanan ülke imajı, yaşam doyumu, ülke bağlılığı ve bunları oluşturan alt boyutlar bakımından birçok noktada farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Countries have to establish positive relationships with the individual as one of the important elements that constitute the country to continue their existence. Many factors play roles in the realization of this relationship. Life satisfaction and devotion to one's country are among these factors. For this reason, it is desirable by countries that the individual has a high level of life satisfaction and exhibits an emotional attachment to the country. It is considered that the perceived country image has a determining effect on life satisfaction and devotion to country. Based on this point, the present study aimed to uncover the cause-effect relationship between the perceived country image and life satisfaction and country loyalty, in other words, the effect of the perceived country image on life satisfaction and devotion to country. In line with this purpose, a field study was conducted on Turkish gastarbeiters living in Germany between 20.04.2022 and 30.05.2022. As a result of the study conducted with a simple random sampling, it was found that there is mostly a moderate and positive relationship between the perceived country image and devotion to country, life satisfaction and the sub-dimensions that make them up and perceived country image has an effect on both life satisfaction and country commitment. On the other hand, it was also found that the participant profile differs in many points in terms of perceived country image, life satisfaction, devotion to country and the sub-dimensions that make up these.