COVİD-19 pandemisi sürecinde bir devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapan sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of compassion fatigue in health workers working as a nurse in a state hospital during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 792039
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisi sürecinde bir devlet hastanesinde hemşire olarak görev yapan sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun değerlendirmek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma verileri, 15 Ağustos 2022- 15 Eylül 2022 tarihleri arasında Ankara Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerden toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini dâhil olma kriterlerini karşılayan 107 hemşireden oluşturulmuştur. Çalışmamızda hemşirelerden veri toplanmasında; Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Merhamet Yorgunluğu- Kısa Ölçeği (MY-KÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, medyan, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum), Student-t testi, varyans analizi (ANOVA), LSD testi kullanılarak analiz edilmiştir. Mesleğini isteyerek seçmeyen, bölümde isteyerek çalışmayan, mesleğini değiştirmek isteyen ve yetersiz kurumsal destek alan hemşirelerin ikincil travma ve merhamet yorgunluğu düzeyleri anlamlı bulundu. Meslekten doyum almayan ve sosyal aktiviteye vakit ayıramayan hemşirelerin ikincil travma, mesleki tükenmişlik ve merhamet yorgunluğu düzeyleri anlamlı bulundu. Yaşam kalitesini kötü olarak algılayan hemşirelerin mesleki tükenmişlik düzeyleri anlamlı bulundu. Gelir- gidere denk ve gelir- giderden az olan hemşirelerin mesleki tükenmişlik ve merhamet yorgunluğu düzeyleri anlamlı bulundu. Hemşirelerin orta düzeyde merhamet yorgunluğu yaşadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin merhamet yorgunluğu düzeylerini azaltmak için hizmet içi eğitimler planlanması, merhamet yorgunluğu ile baş etme becerilerinin geliştirilmesi, tercih ettiği ve mesleki doyum aldığı bölümlerde çalıştırılmasının teşvik edilmesi, çalışma şartlarının ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, mesleğe teşvik edici politikaların uygulamaya geçirilmesi, yeterli düzeyde kurumsal desteğin sağlanması, sosyal aktivitelere vakit ayırabilecek çalışma vardiyalarının düzenlenmesi, hemşirelik mesleğini profesyonel olarak sürdürebilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılması ve maddi imkânları iyileştirilerek yaşam kalitesinin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to evaluate compassion fatigue in healthcare workers working as nurses in a public hospital during the COVID-19 pandemic. Research data were collected from nurses working at Ankara Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy State Hospital between 15 August 2022 and 15 September 2022. The sample of the study consisted of 107 nurses who met the inclusion criteria. In our study, in data collection from nurses; Descriptive Information Form and Compassion Fatigue-Short Scale (CF-SS) were used. The data obtained in the study were analyzed using descriptive statistics (frequency, percentage, median, mean, standard deviation, minimum, maximum), Student-t test, analysis of variance (ANOVA), LSD test in computer environment. Secondary trauma and compassion fatigue levels of nurses who did not choose their profession voluntarily, did not work in the department voluntarily, wanted to change their profession and received insufficient institutional support were found to be significant. Secondary trauma, occupational burnout and compassion fatigue levels of the nurses who were not satisfied with their profession and could not spare time for social activities were found to be significant. The occupational burnout levels of the nurses who perceived their quality of life as bad were found to be significant. The occupational burnout and compassion fatigue levels of the nurses whose income-expenditure was equal and income-expenditure were found to be significant. It was determined that nurses experienced moderate compassion fatigue. Planning in-service trainings to reduce the levels of compassion fatigue of nurses, developing their skills to cope with compassion fatigue, encouraging them to work in the departments they prefer and receiving professional satisfaction, improving working conditions and working environments, implementing policies that encourage the profession, providing adequate institutional support, It is recommended to organize working shifts that can spare time for social activities, to make arrangements that will enable the nursing profession to continue professionally, and to increase the quality of life by improving financial opportunities.