Tümör hücresi özelliklerinin doğrusal olmayan metodlar ile incelenmesi
Investigation of tumor cell features by nonlinear methods
  1. Tez No: 792046
  2. Yazar: MAHMUT AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde; tümör ve normal hücrelerden kaydı alınan membran iyonik akım sinyalleri bazı doğrusal olmayan yöntemler (Lyapunov üsteli, örnek entropi, skalogram entropi ve skalogram ölçek indeksi) ile incelendi. Bu yöntemlerin, hücrelerin elektriksel özelliklerini ve fizyolojik davranışlarını analiz etmede nasıl kullanılabileceği gösterildi. Hücrelerin membran iyonik akım sinyal kayıtları Whole-Cell Patch Clamp tekniği ile yapıldı. Tümör hücresi olarak insan Meme Kanseri Hücre Hattı (MCF-7) ve normal hücre olarak insan Retina Pigment Epiteli (ARPE-19) hücre hattı kullanıldı. Sonuç olarak, voltajla değişen hücre davranışları (veya dinamiği) doğrusal olmayan parametreler üzerinden izlenebilir. Ayrıca, tümör ile normal hücreler arasındaki davranış farklılıklarını tespit etmek için doğrusal olmayan yöntemler kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Membrane ionic current signals recorded from tumor and normal cells were analyzed by some nonlinear methods (Lyapunov exponent, sample entropy, scalogram entropy and scalogram scale index). It was demonstrated how these methods can be used to analyze the electrical properties and physiological behavior of cells. Membrane ionic current signal recordings of cells were made by Whole-Cell Patch Clamp technique. Breast Cancer Cell Line (MCF-7) was used as tumor cell and Retina Pigment Epithelium (ARPE-19) cell line was used as normal cell. According to the results obtained, the behavior (or dynamics) of voltage-varying cells can be monitored through non-linear parameters. In addition, non-linear methods can be used to detect behavioral differences between tumor and normal cells.