Dev kralotu (Pennisetum hybridum)'nun sap çelikleri ile çoğaltma olanakları üzerine araştırmalar
Investigations on the propagation possibilities with stem cuttings of giant kingrass (Pennisetum hybridum)
- Tez No: 792048
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, dev kralotu (Pennisetum hybridum) bitkisi sap çeliklerinin köklenme kabiliyetini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bitkinin aktif büyüme döneminde alınan çelikler farklı sürelerde (3, 6, 12, 24, 36, 48, 72 ve 96 saat) ve ortamlarda (kapalı ambalaj içinde kuru ve sulu) muhafaza edilmişlerdir. Çelikler farklı IBA yoğunluklarına (0, 2K, 4K ve 6K ppm) 5 saniye daldırılmış ve nemli toprağa dikilmiştir. Çalışmada filizlenme oranı, kök sayısı ve kök kuru ağırlığı gibi özellikler incelenmiştir. Sonuçlar, bekleme süresi, ortam ve IBA yoğunluklarının filizlenme oranı dışında ölçülen tüm özellikler üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Bekleme süresi uzadıkça ve kuru ortamda çelik başına kök sayısı ve kök kuru ağırlığı azalmıştır. 2000 ppm IBA uygulaması, dev kralotu sap çeliklerinin köklenmesi için en iyi muamele olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the rooting capability of stem cuttings of giant king grass (Pennisetum hybridum). Stem cuttings taken in active growing stage of the crop were kept in different periods (3, 6, 12, 24, 36, 48, 72 and 96 hours) and in media (dry and wet in closed packaging). Cuttings were immersed in different concentrations of IBA (0, 2K, 4K and 6K ppm) for 5 seconds and then planted the soil. Some properties such as sprouting rate, number of root and root dry weight were tested in the experiment. Results indicated that there were significant effects of waiting period, media and IBA concentrations on all measured characteristics except sprouting rate. The prolonged waiting time and in dry media reduced the number of roots and root dry weight per cuttings. Application of 2000 ppm IBA has been determined as the best treatment for rooting the stem cuttings of giant king grass.