Besin proteini ilişkili alerjik proktokoliti olan hastaların immünglobulin düzeylerinin ve immünglobulin düzeylerindeki düşüklüğün hastalığın klinik seyrine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of immunoglobulin levels and LOW immunoglobulin levels on the clinical progress of the patients diagnosed with food protein-induced allergic proctocolitis
- Tez No: 792055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE VEZİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Besin protein ilişkili alerjik proktokolit (BPİAP), yaşamın ilk aylarında görülen ve patofizyolojisi henüz aydınlatılamamış bir hastalıktır. BPİAP için tanısal bir test bulunmamaktadır. Hastalık genellikle iyi seyirli olup, bir yaşından sonra kendiliğinden iyileşir. BPİAP de besin proteinlerine karşı oluşan reaksiyonlar nedeniyle distal kolonda oluşan inflamatuar değişikliklerle karakterize non-IgE aracılı ters gıda reaksiyonudur. Genellikle kanlı ve/veya mukuslu gaitaya neden olur. İmmünglobulin düzeylerindeki düşüklük, ciddi immün yetmezlik sendromlarına, tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlara, cilt, gastrointestinal sistem ve solunum yolunu etkileyen alerjik reaksiyonlara neden olabileceği yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Çalışmamızda immünglobulin düzeylerinin BPİAP'ın klinik seyrine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2015 – 2020 yılları arasında Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniği'nde BPİAP tanısı almış hastalarla (n=78) yaş, cinsiyet yönünden eşleştirilmiş kontrol grubu (n=56) retrospektif olarak taranıp karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca BPİAP hasta grubu içinde ek analizler yapılarak klinik seyre etki eden faktörler değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubunda IgM düzeyi BPİAP'lılara göre daha düşük tespit edildi (p=0,028). Tam kandaki eozinofil sayısının ve MPV değerinin BPİAP'lılarda daha yüksek olduğu görüldü (sırasıyla p=0,016; p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: Food protein-induced allergic proctocolitis (FPIAP) is a disease which occurs in the first months of life and its pathophysiology has not been elucidated yet. There is no diagnostic test for FPIAP. The disease usually has a good prognosis and heals spontaneously after one year of age. BPIAP is a non-IgE-mediated adverse food reaction characterized by inflammatory changes in the distal colon due to reactions to food proteins. It usually causes bloody and/or mucous stool. It has been shown by studies that low levels of immunoglobulin can cause severe immunodeficiency syndromes, recurrent bacterial infections, allergic reactions affecting the skin, gastrointestinal system and respiratory tract. In our study, it was aimed to evaluate the effect of immunoglobulin levels on the clinical course of FPIAP. Material Methods: In our study, the patients (n=78) who were diagnosed with FPIAP in the Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic between 2015 and 2020 were retrospectively screened and compared with an age- and sex-matched control group (n=56). In addition, additional analyzes were performed within the FPIAP group and the factors affecting the prognosis were evaluated. Results: The IgM levels were found to be lower in the control group compared to those with BPIAP (p=0.028). The eosinophil count and MPV values were found to be higher in BPIAP patients (p=0.016; p=0.003, respectively).