Sitalopram ve bromokriptinin kombine etkilerinin, Caco-2 insan kolorektal adenokarsinoma hücre serisinde değerlendirilmesi
Evaluation of the combined effects of citalopram and bromocriptine in the Caco-2 human colorectal adenocarcinoma cell line
  1. Tez No: 792056
  2. Yazar: FATMA KAYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İlaç taşıyıcıları, emilim, dağılım, metabolizma ve eliminasyon süreçleri ile karakterize edilen, ilaçların farmakolojik etkilerine aracılık etmektedir. İlaç taşıyıcıları ilaç etkileşimleri, terapötik etkinlik ve ilaç toksisitesi ile ilişkilidirler. Hücre içinde ilaç birikiminde rol oynamaktadırlar. P-glikoprotein (P-gp), dışa akış taşıyıcısıdır. Çoklu ilaç direnci (MDR) gelişimine neden olur. Antidepresan olan sitalopram, seratonerjik sinir iletimini artırmaktadır. Bromokriptin, dopamin reseptör agonistidir. Yarı sentetik bir ergot alkaloid türevidir. Parkinson hastalığı, hiperprolaktinemi, Tip 2 diyabet, kadın kısırlığı, akromegali ve Cushing sendromu tedavisinde kullanılmaktadır. Bromokriptinin P-gp fonksiyonunu inhibe ettiği, sitalopramın P-gp substratı olduğu belirtilmiştir. Bu ilaçların birlikte kullanıldıkları zaman ilaç etkileşimi olasılığı bulunmaktadır. Caco-2, insan kolon adenokarsinom hücre serisidir. Bağırsakta ilaç etkileşimi mekanizmasının incelenmesinde kullanılmaktadır. Caco-2 hücre modelinde yaptığımız çalışmada, sitalopram ve bromokriptinin ayrı ayrı ve kombine olarak doza (0,625- 5 µM) ve zamana (24,48,72 saat) bağlı sitotoksik etkileri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Drug transporters mediate the pharmacological effects of drugs, which are characterized by processes of absorption, distribution, metabolism and elimination. Drug transporters are associated with drug interactions, therapeutic efficacy and drug toxicity. They play a role in intracellular drug accumulation. P-glycoprotein (P-gp) is the efflux transporter. It causes the development of multi-drug resistance (MDR). Citalopram, an antidepressant, increases serotonergic neurotransmission. Bromocriptine is a dopamine receptor agonist. It is a semi-synthetic ergot alkaloid derivative. It is used in the treatment of Parkinson's disease, hyperprolactinemia, Type 2 diabetes, female infertility, acromegaly and Cushing's syndrome. It has been stated that bromocriptine inhibits P-gp function, and citalopram is a substrate of P-gp. There is a possibility of drug interaction when these drugs are used together. Caco-2 is the human colon adenocarcinoma cell line. It is used to study of the drug interaction mechanism in the intestine. In our study on the Caco-2 cell model, the cytotoxic effects of citalopram and bromocriptine separately and combined, dose-dependent (0.625- 5 µM) and time-dependent (24, 48, 72 hours) were determined.