Travmatik fasiyal paralizi oluşturulmuşrat modelinde metformin'in nöralrejenerasyona etkisi
The effect of metformin on neural regeneration in the rat model with traumatic facial paralysis
- Tez No: 792058
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KAPTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada; deneysel olarak travmatik periferik fasiyal paralizi modeli oluşturulan ratlarda, sistemik olarak uygulanan metforminin nöral rejenerasyon üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve bu etkilerinin metilprednizolon ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal – Metod: Çalışmaya ağırlıkları ortalama 250-300 gr olan, sağlıklı, erkek cinsiyette 32 tane Wistar Albino tipi rat dahil edildi. Tüm ratlarda anestezi altında fasiyal sinirin bukkal dalı bulundu ve çevre dokulardan zedelenmeden diseke edildi. Ratlar her bir grup 8'er adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol grubu, Grup 2: intraperitoneal metilprednizolon, Grup 3: oral metformin, Grup 4: intraperitoneal metilprednizolon ve oral metformin grubu olarak belirlendi. Sinir identifikasyonundan hemen sonra tüm gruplardaki ratlara elektromiyografi (EMG) yapılarak, her birinin bazal latans süreleri ve birleşik kas aksiyon potansiyel (BKAP) amplitüdleri tespit edildi. Ratlarda travmatik fasiyal paralizi, fasiyal sinirin bukkal dalı tam kat kesilerek ve daha sonra uç uca primer sütüre edilerek oluşturuldu. Grup 1, 28 gün boyunca tedavisiz takip edildi. Grup 2'ye 28 gün soyunca intraperitoneal olarak 1mg/kg/gün dozuyla metilprednizolon uygulandı. Grup 3'e 28 gün boyunca 100 mg/kg/gün dozuyla oral metformin uygulandı. Grup 4'e 28 gün boyunca 100 mg/kg/gün dozuyla oral metformin ve 1mg/kg/gün dozuyla intraperitoneal metilprednizolon uygulandı. EMG ölçümleri 14. ve 21. günlerde tekrarlandı. Her gruptaki amplitüd ve latans değerleri karşılaştırıldı. Ratlar 28.günün sonunda sakrifiye edildi. Bukkal dalın tam kat kesi yerinin distalinden spesmen yapıldı. Tüm spesmenlerde sinir lifi çapı, akson alanı, miyelin kalınlığı ve G oranı elektron mikroskobi altında çift kör olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar SPSS versiyon 21 paket programı (Statistical Package for Social Sciences v.21, IBM, Chicago, IL) ile analiz edildi. Bulgular: Elektrofizyolojik veriler değerlendirildiğinde gruplar arasında latans süresinde anlamlı fark saptanmadı. Grupların 1 4. v e 21.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effects of systemically administered metformin on neural regeneration, electrophysiologically and histopathologically, and to compare these effects with methylprednisolone in rats with experimental traumatic peripheral facial paralysis model. Materials and Method: Thirty-two healthy male Wistar Albino rats with an average weight of 250-300 g were included in the study. In all rats, the buccal branch of the facial nerve was found under anesthesia and dissected from the surrounding tissues without injury. Rats were divided into 4 groups, 8 in each group. Group 1: control group, Group 2: intraperitoneal methylprednisolone, Group 3: oral metformin, Group 4: intraperitoneal methylprednisolone and oral metformin group. Immediately after nerve identification, electromyography (EMG) was performed on animals in all groups, and basal latency times and compound muscle action potential (CMAP) amplitudes of each animal were determined. Traumatic facial paralysis in rats was created by cutting the buccal branch of the facial nerve in full thickness and then endto-end primary suturing. Group 1 was followed without treatment for 28 days. Group 2 was administered methylprednisolone at a dose of 1mg/kg/day intraperitoneally for 28 days. Oral metformin was administered to Group 3 at a dose of 100 mg/kg/day for 28 days. Group 4 was administered oral metformin at a dose of 100 mg/kg/day and intraperitoneal methylprednisolone at a dose of 1 mg/kg/day for 28 days. EMG measurements were repeated on the 14th and 21st days. Amplitude and latency values in each group were compared. Animals were sacrificed at the end of the 28th day. The specimen was made from the distal of the full-thickness incision of the buccal branch. Nerve fiber diameter, axon area, myelin thickness and G ratio in all specimens were evaluated double-blindly under electron microscopy. The obtained results were analyzed with the SPSS version 21 package program (Statistical Package for Social Sciences v.21, IBM, Chicago, IL). Result: When the electrophysiological data were evaluated, no significant difference was found in the latency period between the groups.