Nazal mukozası hasarlanan rat modelinde topikal antibiyotik emdirilmiş cutanplast'ın yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of topical antibiotic-impregnated cutanplast on wound healing in A nasal mucosa damaged rat model
  1. Tez No: 792057
  2. Yazar: BARAN BUCAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş-Amaç: Endoskopik sinüs cerrahisinde yara iyileşmesi ameliyatın etkinliği açısından önemli bir yer tutar. Yara yeri iyileşme basamaklarına olan müdahaleler işlem sonrası skar oluşumu azaltılması, drenaj yolunun korunması ve yeniden fonksiyonel epitel oluşumu üzerine etkilere sahiptir. Jelatin sünger endoskopik ameliyatlarda hemostatik amaçlı yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sunulan çalışmada burun mukozası hasarlanan sıçan (rat) modelinde topikal antibiyotik emdirilmiş jelatin süngerin burun kavitesine yerleştirilmesinin yara iyileşmesi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Gereç-Yöntem: Brushing (Fırçalama tekniği) ile sol burun mukozası hasarlanan 32 adet Wistar albino erkek rat 4 gruba ayrılmıştır. İlk grup kontrol grubu (1.grup) olup ek bir işlem yapılmadı. Diğer üç grubun burun deliklerinden hasarlanan taraflara sırasıyla Cutanplast (jelatin sünger) (2.grup), Furacin (Nitrofurazon) emdirilmiş Cutanplast(3.grup), Thiocilline (Basitrasin+Neomisin) emdirilmiş Cutanplast (4.grup) yerleştirildi. Ratlar 21. gün sakrifiye edilip kontrol grubundan bir rat üzerinden endoskopik görüntü alındı ve tüm gruplar histopatolojik değerlendirmeye alındı. İnflamatuar hücre infiltrasyonu, goblet hücre sayısı, siliyer hücre formasyonu, neovaskülarizasyon, epitelyal kalınlık indeksi, supepitelyal kalınlık indeksi ve subepitelyal fibrozis değerlendirildi. Bulgular: Endoskopik bakıda makroskobik mukozal hipertrofi ve artmış damarlanma izlendi. İnflamatuar hücre infiltrasyonu azalması, goblet sayısı artışı, neovaskülarizasyonda artma, subepitelyal fibroziste azalma ve epitelyal kalınlık indeksi açısından 1. ve 2. grup arasında fark olmamasına rağmen 1. grup ile 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Wound healing in endoscopic sinus surgery has an important role in terms of the effectiveness of the surgery. Interventions in the wound healing steps have effects on post-procedural scar reduction, preservation of the drainage pathway, and regeneration of functional epithelium. Gelatin sponge is widely used for hemostatic purposes in endoscopic sinus surgeries. The effect of placing a topical antibiotic-impregnated gelatin sponge in the nasal cavity on wound healing was investigated in a rat model with damaged nasal mucosa. Materials and Methods: 32 Wistar albino male rats whose left nasal mucosa was damaged by the brushing technique were divided into 4 groups. The first group was determined as the control group (group 1) and no additional intervention was applied to this group. Cutanplast (gelatin sponge) (group 2), Furacin (Nitrofurazon) impregnated Cutanplast (group 3), Thiocilline (Bacitracin + Neomycin) impregnated Cutanplast (group 4) were placed on the damaged sides of the nostrils of the other three groups, respectively. The rats were sacrificed on the 21. day, endoscopic images were obtained from one rat from the control group, and all groups were evaluated histopathologically. Inflammatory cell infiltration, goblet cell count, ciliary cell formation, neovascularization, epithelial thickness index, supepithelial thickness index and subepithelial fibrosis parameters were evaluated. Results: Endoscopic examination revealed macroscopic mucosal hypertrophy and increased vascularity.