Tek yönlü lif-levhalı kompozitlerin basınç altında kırılma problemleri
The fracture problems of the unidirected fibrelayered composite materials in compression
- Tez No: 79207
- Danışmanlar: PROF. DR. DURUL ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada tek yönlü kompozitlerin güçlendirici lif veya levhalar yönünde dış basınca maruz kaldığı durumlarda kırılmasının bazı problemleri teorik olarak incelenmiştir. İlk kez tez kapsamında Akbarov vd., (1997) yönteminin hem elastik ve hem de viskoelastik tek yönlü kompozitlerin basınç dayanımlarının teorik sınırlarının belirlenmesine uygulanabileceği gösterilmiş ve bazı test problemlerinin incelenmesine uygulanmıştır. Bu tezde elastisite ve viskoelastisite teorisinin geometrik non-lineer denklemleri ele alınmış ve bunların lineerize edilmesi incelenmiştir. Lineerize edilmiş bu denklemler stabilite problemlerine uygulanarak, tek yönlü kompozitlerin yapısındaki stabilite kaybı ve basınç altında kırılmanın teorik limiti belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, yapısında yerel eğrisellik olan tek yönlü elastik kompozitlerin basınç altında kırılması incelenmiştir. Bu incelemede araştırılan problemlerin matematiksel formülasyonu verilerek çözüm yöntemi ve kırılma kriteri önerilmiştir. Farklı yaklaşımlardan elde edilen kritik değerler karşılaştırılarak sayısal sonuçlar incelenmiştir. Araştırmanın son kısmında ise tek yönlü viskoelastik kompozitlerin teorik basınç limitlerinin belirlenmesi için problemin matematiksel formülasyonu verilerek farklı yaklaşımlara ait quasistatik sınırdeğer problemleri incelenmiştir. Elde edilen problem parametrelerinin teorik basınç kırılma süresine etkisi sayısal sonuçlarla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada ilk kez, tek yönlü viskoelastik kompozit malzemelerin teorik basınç kırılma sürelerinin belirlenmesi için parçalı-homojen cisim modeli çerçevesinde viskoelastisite teorisinin kesin geometrik non-lineer denklemleri kullanılarak bir yöntem geliştirilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçların fiziksel yorumları yapılarak bunların gerçek beklentilere uygun oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some problems of the fracture have been theoretically examined, in cases where the unidirectional composites undergo an external pressure in the direction of the reinforcing fiber or plates. In the content of the thesis the method of Akbarov et al., (1997) is shown for the first time to be applicable to the determination of the theoretical limits of the pressure strengths of both elastic and viscoelastic unidirectional composites and is applied to the examination of some test problems. In this thesis, first the geometrical and non-linear equations of the elasticity and viscoelasticity theory have seen treated and their linearization explored. Later, these linearized equations being applied to the stability problems, the loss in stability and the theoretical limit of fracture under pressure of the unidirectional composites are specified. In the second part of the study, the destruction under pressure of the unidirectional elastic composites having a local curvature is investigated where a mathematical formulation of the problems in question is given and the fracture criterion and the solution procedure are suggested. The critical values attained from the different approaches being compared, some numerical results are examined. In the last part of the research, the mathematical formulation of the problem being given to specify the theoretical pressure limits of the unidirectional viscoelastic composites, the quasistatic boundary value problems belonging to different approaches have been studied. The effect of the problem parameters obtained on the theoretical pressure fracture time is evaluated by the numerical results. Consequently, for the first time in this study, has a method been developed by making use of the precise, geometrical non-linear equations of the viscoelasticity theory, within the framework of the piecewise-homogeneous body model, to find out the theoretical fracture periods of the unidirectional viscoelastic composite materials. The physical interpretation of the numerical results acquired being given, it is shown that they comply with the real expectations.