Diabetes mellitus ve diyabetik nefropatili hastalarda monosit/HDL kolesterol oranı arasındaki ilişki
The relationship between monocyte/HDL cholesterol ratio in patients with diabetes mellitus and diabetic nephropathy
- Tez No: 792062
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş-Amaç: Metabolik bir hastalık olarak bilinen diabetes mellitus (DM) ve komplikasyonlarının patogenezinde inflamasyonun da etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda DM'li hastalarda önemli bir inflamatuar biyobelirteç olan monosit/HDL oranı (MHR) ile diyabetik nefropati gelişimi arasındaki ilişki ve antihiperlipidemik ilaç kullanımının MHR'ye etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmamıza Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine Mayıs 2021 – Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü tam kan sayımı ve biyokimyasal parametrelerden BUN, kreatinin, HDL, LDL, spot idrar albümin/kreatinin oranı bakılmış olan nefropatisiz veya nefropatili DM tanılı hastalar dahil edilmiştir. Lökopenisi, lökositozu, anemisi, hematolojik ve/veya romatolojik hastalığı olan ve eş zamanlı tam idrar tahlili bakılmış ise lökosit sayısı 10 ve üzeri olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Bu kriterlere göre çalışmaya dahil edilen 238 hastanın tedavileri antihiperlipidemik ilaç, metformin, diğer oral antidiyabetik (OAD) ilaç ve insülin kullanımı şeklinde sınıflandırılıp kayıt altına alınmıştır. Hastaların nefropati durumuna göre demografik verileri (yaş, cinsiyet), tam kan sayımı ve biyokimyasal parametreleri, MHR ve nötrofil/lenfosit oranı (NLR), ilaç kullanım durumları karşılaştırılmış ve MHR'nin antihiperlipidemik ilaç kullanımına göre değişimi incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 238 hastanın 129'u kadın 109'u erkek hastalardan oluşmaktadır. Bu hastaların 121'i nefropatisiz 117'si nefropatili DM'li kişilerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammation has also been shown to be effective in the pathogenesis of diabetes mellitus (DM), known as a metabolic disease, and its complications. In our study, it was aimed to evaluate the relationship between the monocyte/HDL ratio (MHR), which is an important inflammatory biomarker, and the development of diabetic nephropathy, and the effect of antihyperlipidemic drug use on MHR in patients with DM. Materials-Methods: Patients over the age of 18, who applied to Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital family medicine outpatient clinics between May 2021 and May 2022, and were diagnosed with DM without nephropathy or with nephropathy, whose complete blood count and biochemical parameters BUN, creatinine, HDL, LDL, spot urine albumin/creatinine ratio was checked, were included in our study. Patients with leukopenia, leukocytosis, anemia, hematological and/or rheumatological disease and if the concurrent complete urinalysis was performed, the leukocyte count greater than 10 were excluded from the study. Treatments of 238 patients included in the study according to these criteria were classified and recorded as using antihyperlipidemic drugs, metformin, other oral antidiabetic (OAD) drugs and insulin. Demographic data (age, gender), complete blood count and biochemical parameters, MHR and neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), drug use status were compared according to the patients; nephropathy status, and the change in MHR according to antihyperlipidemic drug use was examined. Results: Of the 238 patients included in the study, 129 were female and 109 were male. Of these patients, 121 were people with DM without nephropathy and 117 with nephropathy.