On real bott manifolds with spin structures
Spin yapıya sahip reel bott manifoldlar üzerine
  1. Tez No: 792066
  2. Yazar: ŞULE KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÜÇLÜKAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bir nokta ile başlayan ve herbiri aşikar reel doğru demeti ile herhangi bir reel doğru demetinin Whitney toplamının projektivizasyonu olan reel projektif doğru demetlerinin dizisine, reel Bott kulesi denir. Böyle bir dizide yer alan manifoldlar reel Bott manifoldu olarak adlandırılırlar. (Dsouza (2018))'da, Dsouza, Spin yapıya sahip reel Bott manifoldları, ilgili çevrimsiz yönlendirilmiş çizgelere göre sınıflandırmasını veriyor. Bu tezde, bu sonucu SageMath kullanarak uyguluyoruz. Böylelikle en tepesindeki manifoldun boyutu 8 ve daha küçük olan ve Spin yapıya sahip olan Bott kulelerinin sayısını elde ediyoruz. Sonrasında, Spin yapıya sahip çevrimsiz yönlü çizge kavramını tanımlayıp, 4 veya daha az sayıda batak olmayan köşeden oluşan ve Spin yapıya sahip olan çevrimsiz yönlü çizgelerin sayısını veren formüller gözlemleyip, ispatladık.
Özet (Çeviri)
A real Bott tower is a sequence of real projective line bundles starting with a point, where each bundle is the projectivization of a Whitney sum of a real line bundle and the trivial one. Manifolds in such a sequence are said to be real Bott manifolds. In (Dsouza (2018)), Dsouza gives the classification of real Bott manifolds with Spin structure in terms of the corresponding acyclic digraphs. This thesis implements this result using SageMath to get the number of real Bott towers with up to 8-dimensional top manifolds with Spin structure. Then we introduce the notion of an acyclic digraph with a Spin structure and we give a formula for the number of acyclic digraphs with a Spin structure that has 4 or less non-sinks vertices and prove it.