Tibia distal metafiz kırıklarının minimal invaziv plak osteosentez yöntemi ile tespiti sırasında kullanılan bikortikal kilitleme ile sadece uzak kortikal kilitleme tekniklerinin klinik,fonksiyonel ve radyolojik sonuçlara olan etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of bicortical locking and far cortical locking techniques on clinical, functional and radiological results during minimally invasive plate osteosynthesis of tibial distal metaphyseal fracture
  1. Tez No: 792065
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİRKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Açılı kilitli plak sistemleri ile tedavi edilen periartiküler kırıkların sık görülen bir komplikasyonu olan geç kaynama veya kaynamama, bu sistemin sahip olduğu istemsiz sertliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu çalışmada uzak kortikal kilitleme (UKK) tekniği ile daha esnek hale getirilen distal tibia kırıklarının tedavi sonuçlarının klasik bikortikal kilitleme (BK) tekniği ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2020-2022 yılları arasında hastanemize ayak bileği travması sebebiyle başvuran hatalardan AO 43 A1-3 kırığa sahip olan ve minimal yumuşak doku hasarı olan ancak açık veya patolojik kırığı olmayan 26 hasta dâhil edildi. Hastalar, kullanılan tespit yönteminden bağımsız olarak en az 12 ay radyolojik ve klinik olarak takip edildi. Hastaların radyolojik kaynama durumu Tibia Kırıklarında Radyolojik Kaynama Skorlama Sistemi(Radiographic Union Score for Tibial Fractures )(RUST) skorlaması ile değerlendirildi. AOFAS skorları ve Johner Wrush skorları klinik değerlendirme olarak kullanıldı. Hastaların yaşadığı komplikasyonlar kaydedildi. İstatistiksel analizlerin tümünde IBM SPSS Statistics (Sürüm 29.0) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Delayed union or nonunion, which is a common complication of periarticular fractures repaired with angled locking plate systems, may be due to the unintentionally rigid formation of this system. This study aimed to compare the results of the treatment of distal tibial fractures made more flexible using the far cortical locking (FCL) technique with the classical bicortical locking screw (BL) technique. Material and Method: Twenty-six patients with AO 43 A1-3 fractures and minimal soft tissue damage but without open or pathological fractures, who were admitted to our hospital due to ankle trauma between 2020 and 2022, were included in the study. Regardless of the fixation method used, the patients were followed up radiologically and clinically for at least 12 months. The radiological union status of the patients was evaluated with the Radiographic Union Score for Tibial Fractures (RUST). AOFAS scores and Johner Wrush scores were recorded as clinical evaluation and complications. IBM SPSS Statistics (Version 29.0) package program was used in all statistical analyses.