Diyabet hastalarında beslenme durumunun depresyon, anksiyete ve stres ile ilişkisi
The relationship of nutritional status with depression, anxiety and stress in patients with diabetes
- Tez No: 792071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Küresel bir hastalık olan diyabetin kontrolü, birçok komorbidite ve komplikasyon riski nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Diyabetli kişilerde duygudurum bozuklukları oranı, genel popülasyona göre çok daha yüksektir. Glisemik kontrolü sağlamak, fiziksel ve ruhsal iyilik halini korumak adına beslenme en önemli bileşenlerindendir. Bu çalışma beslenme durumunun depresyon, anksiyete ve stres ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. 103 diyabetli bireyin katıldığı çalışmada katılımcıların antropometrik ve sosyodemografik bilgileri, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları ve Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği soruları online anket yolu ile alınmıştır. Çalışmada diyet kalitesi ile depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır ancak düşük protein ve yüksek yağ alımlarının şiddetli depresyon ile ilişkili bulunduğu gözlemlenmiştir. Diyabetli bireylerde diyet kalitesinin ve besin gruplarının duygudurum bozuklukları üzerindeki etkilerini netleştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diabetes, as one of the global diseases, is of great importance because of its many comorbidities and complications. The rate of mood disorders in people with diabetes is much higher than in the general population. Nutrition is the most important component in order to provide glycemic control and maintain physical and mental well-being. The aim of the study is to determine the relationship between nutritional status and depression, anxiety, and stress. Anthropometric and sociodemographic information, 24-hour dietary recall records, and Depression, Anxiety and Stress Scale data were obtained through an online questionnaire from a total of 103 diabetic participants. In the study, no statistically significant difference was found between diet quality and depression, anxiety, and stress levels, but it was observed that low protein and high fat intakes were associated with severe depression. More studies are needed to clarify the effects of diet quality and food groups on mood disorders in individuals with diabetes.