Tip 2 diyabetli hastaların beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve stres durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of type 2 diabetes patients' nutritional habits, physical activity and stress status
- Tez No: 751198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma tip 2 diyabet hastalarının beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite durumlarını ve stres faktörünü değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma İstanbul'da bulunan özel bir polikliniğin Gastroentoloji ve İç hastalıkları bölümüne başvuran, kadın-erkek 18-65 yaş arası100 aktif tip 2 diyabet hastası üzerinde yapılmıştır. Çalışmadaki bireylerin genel bilgileri için demografik veri formu, beslenme alışkanlıkları için besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı anketi, fiziksel aktivite düzeyleriyle ilgili uluslararası fiziksel aktivite kısa formu (IPAQ) ve stres düzeyleriyle ilgili Depresyon-Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21) anketleri internet üzerinden Google form aracılığıyla değerlendirilmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess type 2 diabetes patients' food habits, physical activity levels, and stress levels. The study included 100 active type 2 diabetes patients, both male and female, aged 18 to 65, who applied to a private polyclinic at Istanbul's Gastroentology and Internal Medicine Department. The Google form was used to evaluate the demographic data form for general information about the study participants, the food consumption record for nutritional habits, the food consumption frequency questionnaire, the international short form of physical activity (IPAQ) related to physical activity levels, and the Depression-Anxiety and Stress Scale (DAS-21) questionnaires related to stress levels. For BMI groups, there was a statistically significant association between HBA1c, MET scores, and depression, anxiety, and stress scores (p0.05). In terms of BMI, MET score, depression, anxiety, and stress ratings, there was a statistically significant difference between the Hba1c groups (p0.05). The Hba1c levels and the MET score were substantially associated (p0.05). As a result of the study, declines in the MET score were found as BMI and HBA1c values increased. It was also discovered that as BMI and HBA1c readings increased, so did sadness, anxiety, and stress ratings. As a result, it was discovered that people with type 2 diabetes who had high BMI and HBA1c values had poor nutritional habits. As a result, physical activity variables reduced, but stress, anxiety, and depression levels increased.