Isparta ili Kuyucak köyünde yetiştirilen lavanta bitkisinin beslenme durumu ve toprak kalitesinin belirlenmesi
Determining the nutritional status and soil quality of lavander plant grown in Kuyucak village of Isparta province
  1. Tez No: 792072
  2. Yazar: ŞEYMA AYVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAATÇI MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Isparta ili Keçiborlu ilçesi Kuyucak köyünde yetiştirilen lavanta bitkisinin beslenme durumunun bitki ve toprak analizleri ile birlikte belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Kuyucak köyünden 20 farklı araziden toprak (0-30 cm) ve bitki örneği alınarak analiz edilmiştir. Toprak örneklerinde fiziksel ve kimyasal (pH, toplam tuz, CaCO3, organik madde, bünye, N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn ve Cu) analizleri yapılmıştır. Bitki örneklerinde çiçek ve yaprak kısımları ayrı ayrı makro ve mikro bitki besin elementi (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn ve Cu) analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Toprak örneklerinin büyük çoğunluğu kumlu tın bünyelidir. Toprak reaksiyonu (pH) değerleri pH 7.61-7.97 aralığında değiştiği, EC(mmhos/cm) değerlerinin 266-828 arasında değişim gösterdiği ve tuzsuz sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. Kireç %11.919-75.906 ve organik madde içeriği %1.86-3.50 olarak belirlenmiştir. Toplam azot (%) değerleri %0.06-0.16, alınabilir fosfor (P) değerleri 1-8.2 mg/kg, alınabilir potasyum değerleri 34.98-475.01 mg/kg arasında, alınabilir sodyum değerleri 20.40-30.59 mg/kg aralığında, alınabilir kalsiyum değerleri 3561.12-5638.44 mg/kg aralığında ve alınabilir magnezyum değerleri 225.20-370.05 mg/kg aralığında belirlenmiştir. Toprak örneklerinde alınabilir mikro elementlerden demir değerleri 0.44-1.13 mg/kg, bakır değerleri 0.42-0.85 mg/kg, çinko değerleri 0.15-1.34 mg/kg ve mangan değerleri 1.98-5.43 mg/kg aralığında saptanmıştır. Bitki çiçek örneklerinde makro bitki besin element içerikleri azot %0.87-1.2, fosfor %0.13-0.8, potasyum %1.02-1.65, kalsiyum %0.69-1.5, magnezyum %0.51-0.70, sodyum 96.4-192.8 mg/kg, mikro bitki besin element içerikleri demir 138.10-479 mg/kg, bakır 10.90-15.30 mg/kg, çinko 20.45-42.74 mg/kg ve mangan 15-36.10 mg/kg aralığında hesaplanmıştır. Bitki yaprak örneklerinde makro bitki besin element içerikleri azot %0.42-1.18 fosfor %0.10-0.15, potasyum %0.51-1.17, kalsiyum %0.32-0.85, magnezyum %0.51-0.70, sodyum 144.6-192.8 mg/kg, mikro bitki besin element içerikleri demir 42.60-98.10 mg/kg, bakır 4.80-10.0 mg/kg, çinko 14.58-34.45 mg/kg ve mangan 13.30-27.70 mg/kg aralığında hesaplanmıştır. Lavantanın en önemli etken maddesi olan çiçeklerinde ortalama uçucu yağ oranı ortalama %4.55-8.20 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to determine the nutritional status of the lavender plant grown in Kuyucak village of Keçiborlu district of Isparta province together with plant and soil analyzes. For this purpose, soil (0-30 cm) and plant samples were taken from 20 different fields from Kuyucak village and analyzed. Physical and chemical (pH, total salt, CaCO3, organic matter, texture, N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn and Cu) analyzes were made in soil samples. Macro and micro plant nutrient element (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Zn, Mn and Cu) analyzes were performed separately on flower and leaf parts of plant samples. According to the findings, most of the soil samples are sandy loam textured. It was determined that soil reaction (pH) values varied between pH 7.61-7.97, EC (mmhos/cm) values varied between 266-828 and were in the salt-free class. Lime content was determined as 11.919-75.906% and organic matter content was determined as 1.86-3.50%. Total nitrogen (%) values are 0.06-0.16%, available phosphorus (P) values are 1-8.2 mg/kg, available potassium values are between 34.98-475.01 mg/kg, available sodium values are 20.40-30, Ingestible calcium values were determined in the range of 59 mg/kg, in the range of 3561.12-5638.44 mg/kg, and in the range of 225.20-370.05 mg/kg. Among the micro elements that can be taken in soil samples, iron values are 0.44-1.13 mg/kg, copper values are 0.42-0.85 mg/kg, zinc values are 0.15-1.34 mg/kg, and manganese values are 1.98– It was determined in the range of 5.43 mg/kg. Macro plant nutrient content in plant flower samples nitrogen 0.87-1.2%, phosphorus 0.13-0.8%, potassium 1.02%-1.65%, calcium 0.69%-1.5%, magnesium 0.51-0.70, sodium 96,4-192.8 mg/kg, micro nutrient content of iron 138.10-479 mg/kg, copper 10.90-15.30 mg/kg, zinc 20.45-42.74 mg/kg and manganese Calculated in the range of 15-36.10 mg/kg. Macro plant nutrient content in plant leaf samples nitrogen 0.42-1.18% phosphorus 0.10-0.15%, potassium 0.51-1.17%, calcium 0.32-0.85%, magnesium 0.51-0.70, sodium 144.6-192.8 mg/kg, micro plant nutrient contents were calculated in the range of iron 42.60-98.10 mg/kg, copper 4.80-10.0 mg/kg, zinc 14.58-34.45 mg/kg and manganese 13.30-27.70 mg/kg. The average essential oil rate in the flowers, which is the most important active ingredient of lavender, was determined as 4.55-8.20%.