Hava yolu işletmelerinde yer hizmetlerinin analizi: Sistem dinamikleri yaklaşımı
Analysis of ground services for air carriers: System dynamics approach
  1. Tez No: 792070
  2. Yazar: YİĞİT NELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ticari uçuşların başladığı yıllarda havayolu şirketleri kendi imkanları ile gerçekleştirdikleri yer operasyonlarını sektörün büyümesi ile bugün artık büyük oranda Yer Hizmetleri Şirketleri vasıtasıyla yürütmektedirler. Özellikle uluslararası geniş uçuş ağları ile dünya çapında yüzlerce farklı destinasyona uçan Havayollarının farklı ülkelerdeki havalimanlarında yer operasyonlarını yürütebilmesi ancak yerel hizmet sağlayıcılarla iş birliği yapılması ile mümkündür. Harekât ve Apron Hizmetleri, Yolcu Hizmetleri, Kayıp ve Bulunan Eşya, Bilet Satış gibi pek çok alanda hizmet alınan Yer Hizmetleri Şirketleri sunulan hizmet kalitesinin yanında Havayollarının karlılığına da doğrudan veya dolaylı olarak etki etmektedirler. Havayolu şirketlerinin en büyük gider kalemlerinden biri yakıt tüketimidir. Bu nedenle yakıt tasarrufu alanında pek çok çalışma yapılmakta olup, havayolları yakıt tüketimini düşürmeye yönelik pek çok yeni uygulamayı hayata geçirmektedir. Bu çalışma ile sefere hazırlanan bir uçağa verilen standart hizmetlere yapılacak küçük katkılarla fark yaratılabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Sistem dinamikleri yaklaşımı kullanılarak elde edilen sonuçlar, ortalama ağırlık değerlerini gerçekleşme değerlerine yaklaştıran, uçuş planının anlık verilere göre güncellenmesini sağlayan, uçak üzerindeki yük dağılımını ideal CG aralığında planlayan Yer Hizmetleri personelinin yakıt tasarrufuna katkıda bulunulabileceğini göstermektedir. Çalışmanın sonunda alınan örneklem üzerinden sefer başına elde edilebilecek ortalama kazancın ortaya konularak, farklı uçak tipleri ve farklı uçuş hatlarında da yapılacak benzer hesaplamalarla, çalışmanın hava yollarına büyük ölçekte ne oranda katkı sağlayabileceğini gösterebilmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the years when commercial flights started, airline companies carry out their ground operations with their own means. Today they are mostly carried out by Ground Service Agents (GSA). Airlines flying to hundreds of different destinations around the world can carry out ground operations at airports in different countries, only by cooperating with local service providers. GSA's, which receive services in many areas such as Ground Operations, Passenger Services, Lost and Found, Ticket Sales, directly or indirectly affect the profitability of the airlines as well as the quality of service provided. One of the biggest expense items of airline companies is fuel consumption. For this reason, many studies are being carried out in the field of fuel saving, With this study, it is aimed to show that difference can be made by small contributions during the standard services given to an aircraft prepared for flight. The results obtained by using the system dynamics approach show that ground services personnel can contribute to fuel savings, in many different ways (weight reducing processes, ideal CG etc.) The aim is to show how much the study can contribute to the airlines with similar calculations to be made for different aircraft types and different flight routes, by revealing the average earnings that can be obtained per flight over the sample taken at the end of the study.