CAD/CAMile üretilen pediatrik zirkonyum kuronların kırılma dirençlerinin prefabrike zirkonyum kuronlarla karşılaştırmalı değerlendirilmesi: in-vitro çalışma
Comparative evaluation of the fracture resistance of pediatric zirconium crowns manufactured by CAD/CAM with prefabricated zirconium crowns: in vitro study
  1. Tez No: 792081
  2. Yazar: SEVCİHAN AÇAR TUZLUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ABAKLI İNCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pulpal tedavi gören, travmaya uğramış veya geniş çürük lezyonlarına sahip süt dişlerinin tedavisinde, sıklıkla tam koronal restorasyon uygulaması önerilmektedir. Günümüzde estetik diş hekimliğinin gelişmesi ile çocuklarda kozmetik beklentilerin artması, süt dişlerinde doğal diş yapısına benzer estetik özelliklere sahip prefabrike zirkonyum kuronların kullanımını ön plana çıkarmıştır. Prefabrike zirkonyum kuronların estetik, sağlam ve fonksiyonel kuronlar olmasına karşın; uyumlandırılamaması, fazla preparasyon gerektirmesi ve kişiye özel kuronlar olmaması gibi dezavantajları mevcuttur. Son yıllarda, diş hekimliğinde CAD/CAM sistemi ile üretilen kuronlar popüler hale gelmeye başlamıştır. Bu sistemlerle tek bir randevuda düşük kırılma oranları ve uzun klinik ömürleri olan, estetik ve fonksiyonel açıdan tatmin edici kişiye özel kuronlar üretilebilmektedir. Bu çalışma ile termal siklus özellikli çiğneme simülatörü ve tükürükle yaşlandırılan, iki farklı yapıştırma simanı ile simante edilmiş CAD/CAM ile üretilen pediatrik zirkonyum kuronların kırılma dirençlerinin prefabrike zirkonyum kuronlar ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan 120 adet epoksi rezin örnekler kuron tipine göre; CAD/CAM ile üretilen zirkonyum kuronlar (Liaoning Upcera Co. Ltd. Çin) ve prefabrike zirkonyum kuronlar (NuSmile, Houston, Texas, Amerika) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır (n=60). Örnekler rezin modifiye cam iyonomer siman (GC FujiCEM Evolve, Tokyo, Japonya) ve biyoaktif cam siman (Activa Bioactive Siman, Watertown, MA. Amerika) kullanılarak iki alt gruba daha ayrılmış ve (n=30) üretici firmanın talimatları doğrultusunda simante edilmiştir. Sonrasında termal siklus özellikli çiğneme simülatörü ve tükürük olmak üzere iki farklı yaşlandırma prosedürüne tabi tutulan örneklerin Universal test cihazından elde edilen kırılma direnci verileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Tüm gruplar arasında en yüksek ortalama kırılma direnci değerleri CAD/CAM ile üretilen zirkonyum kuronların rezin modifiye cam iyonomer simanla simante edilip tükürükle yaşlandırıldığı gruptan elde edilmiştir. En düşük ortalama kırılma direnci değerleri ise CAD/CAM ile üretilen zirkonyum kuronların biyoaktif cam simanla simante edilip termal siklus özellikli çiğneme simülatörü ile yaşlandırıldığı gruptan elde edilmiştir. Kuron tipine göre kırılma direnci değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmekle beraber CAD/CAM ile üretilen zirkonyum kuronların kırılma direnci değerlerinin, prefabrike zirkonyum kuronlara göre daha fazla olduğu görülmüştür (p=0.000). Sonuç olarak CAD/CAM ile üretilen zirkonyum kuronların ve prefabrike zirkonyum kuronların mevcut birtakım avantajları ve yeterli kırılma direnci değerleri nedeniyle özellikle çok yüzlü çürük lezyonuna sahip süt dişlerinin restorasyonunda umut verici bir alternatif olduğu görülmektedir. Ayrıca çocuk diş hekimleri klinik uygulamada kırılma direnci gibi parametrelerin yanı sıra; estetik beklenti, oral hijyen, hasta kooperasyonu, kuronun kişiye özel olması ve maliyet gibi faktörleri de dikkate alarak kuron seçimi yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
A full coronal restoration is often recommended in the treatment of primary teeth that have undergone pulpal treatment, have been traumatized, or have extensive carious lesions. Today, with the development of aesthetic dentistry, the increase in cosmetic expectations in children has brought the use of prefabricated zirconium crowns with aesthetic properties similar to natural tooth structure in primary teeth. Although prefabricated zirconium crowns are aesthetic, robust and functional crowns; It has disadvantages such as not being compatible, requiring more preparation and not having personalized crowns. In recent years, crowns produced with the CAD/CAM system in dentistry have started to become popular. With these systems, aesthetically and functionally satisfactory personalized crowns with low fracture rates and long clinical lifetimes can be produced in a single appointment. In this study, it was aimed to evaluate the fracture resistances of pediatric zirconium crowns produced with CAD/CAM cemented with a thermal cycle chewing simulator and two different luting cements aged with saliva, in comparison with prefabricated zirconium crowns. According to the type of crown, 120 epoxy resin samples used in the study; It is divided into two groups: zirconium crowns produced with CAD/CAM (Liaoning Upcera Co. Ltd. China) and prefabricated zirconium crowns (NuSmile, Houston, Texas, USA) (n=60). The samples were further divided into two subgroups using resin modified glass ionomer cement (GC FujiCEM Evolve, Tokyo, Japan) and bioactive glass cement (Activa Bioactive Cement, Watertown, MA. America) and cemented according to the manufacturer's instructions (n=30). Afterwards, the fracture resistance data obtained from the Universal test device of the samples, which were subjected to two different aging procedures, namely the chewing simulator with thermal cycle and saliva, were evaluated statistically. The highest mean fracture resistance values among all groups were obtained from the group in which the zirconium crowns produced with CAD/CAM were cemented with resin modified glass ionomer cement and aged with saliva. The lowest average fracture resistance values were obtained from the group in which the zirconium crowns produced with CAD/CAM were cemented with bioactive glass cement and aged with a thermal cycle chewing simulator. Although there was a statistically significant difference between the fracture resistance values according to the crown type, it was observed that the fracture resistance values of the zirconium crowns produced with CAD/CAM were higher than the prefabricated zirconium crowns (p=0.000). As a result, it is seen that zirconium crowns produced with CAD/CAM and prefabricated zirconium crowns are a promising alternative, especially in the restoration of primary teeth with polyhedral caries lesions, due to their existing advantages and sufficient fracture resistance values. In addition to parameters such as fracture resistance, pediatric dentists in clinical practice; Crown selection should be made by taking into account factors such as aesthetic expectation, oral hygiene, patient cooperation, individuality of the crown and cost.